Modül kent mobilyası tasarımında ürün kimliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 22125
  2. Yazar: H.ADLIHAN TARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmada kent donatım öğelerinde“ürün kimliği”olgusu, getirdiği yarar ve kısıtlamalar ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca, kent donatım öğelerinde modülerlik ve bunun kimlik oluşumuna etkisi incelenmiştir. Bunun yanında, donatım öğelerinde kimlik olgusunun kent kimliğine ne şekilde etki ettiği araştırılmıştır. Çalışma alü bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, endüstri ürünlerinde ürün kimliği olgusu ve endüstri ürünlerinde kimlik gereksinimi, bu kimliğin nasıl oluşturulduğu incelenmiştir. Bunun yanında kimlik olgusunun getirdiği olanak ve kısıtlamalar ele alınmıştır. İkinci bölümde, kent kimliği olgusu ele alınmıştır. Kent kimliğinin oluşum süreci ve bunun ne gibi etkenler etrafında oluştuğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde,“kentsel çevrenin”ürün kimliğinin oluşumuna olan etkisi ve çevrede yer alan donatım öğelerindeki“ürün kimliği”olgusunun bu çevreye olan etkileri iki yönlü olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kent donatım öğelerinde ürün kimliği ile kent kimliği ilişkisi incelenmiştir. Donatım öğelerinde modülerliğin“ürün kimliği”ve kent kimliğine olan etkileri ele alınmıştır. Ayrıca, donatım öğeleri farklı açılardan ele alınarak,“Mirdik”gereksinimi bu yönlerden incelenmiştir. Beşinci bölümde, kentsel değişim ile kent donatım öğelerinin bundan ne şekilde etkilenebileceği araştırılmıştır. Ayrıca değişim sürecinde donatım öğelerinin tasarımında ne tür yaklaşımların gerekli olduğu ortaya konmuştur. iiSonuç ve tartışma bölümünde ise, modüler kent donatım öğelerinde kimlik olgusunun uygulanabilirliği, getireceği olanak ve kısıtlamalar ele alınmıştır. Diğer taraftan donatım öğelerinde kimlik olgusunun kent kimliğine ne ölçüde katkıda bulunabileceği incelenmiştir. Ek bölümde ise konuyu açıklayıcı resimlerin yer aldığı görsel bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın bu bölümünde; değişik kentlerde yeralan donatım öğeleri, ürün kimliği, modülerlik, kent kimliğine uyum vb. yaklaşımlar çerçevesinde örneklerle verilmiştir. iii
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the application of the“product identity”concept, in the urban furnishings together with its advantages and limitations is examined. Also the modularitiy in the urban furnishings, and how it effects the city identity is examined. The study is contains of six parts. In the first part, the product identity concept together with the necessity of“identity”concept in industrial products“ and ”how this identity is occured“, is examined. Together with this, the advantages and the limitations that comes out with the identity concept is examined. In the second part, the city identity concept is handled. The formation of the city identity process and the factors affecting this are examined. On the other hand; the subject, how the ”city image“ is formed and factors that a effect this, are investigated. In the third part, the effects of ”urban environment“ to the product identity and the effects of ”product identity“ in urban furnishing to the urban environment is examined mutually. In the fourth part, the relation between the product identity in the urban furnishings and the city identity is handled. The modularity in the urban furnishings and its effects to the city identity is examined. Also, the urban furnishings are handled by different approaches and the necessity of ”identity“ concept is analyzed with respect to these approaches. In the fifth part, the urban change, and how the urban furnishings will be ivaffected due to this change is examined. Also, what kind of approaches should be put forward, towards the urban furnishings, during the urban change process; is examined in addition to the necessity of ”product identity“ and the ”modularity" is handled. In the conclusion part, the product identity concept in the modular urban furnishings, its advantages and limitations is evaluated. On the other hand, to what extent, the product identity concept in the urban furnishings will be usefull to the city identity, is examined. In the supplementary part a visual study is made together with the pictures explaining the subject In this part of the study, the urban furnishing in different cities is handled and given as examples in aframe-work of concepts; product identit, modularity, its harmony with the city identity and so forth. v