Değişik yaşlı meşcerelerde büyümenin Markov zincirleri yöntemi ile analiz edilmesi
- Tez No: 22124
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ALPTEKİN GÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik yaşlı Ladin (Picea orien tal is (L. ) Link) meşçere ler inin büyümesini Markov Zinciri Modeli kullanarak bilgisayarda simüle etmektir.“Geçiş ihti malleri matrisi”ni oluşturmak için gerek duyulan ana veriler geçici deneme alanlarından sağlanmıştır. Simülasyon modelinde» dört değişik amenajman rejimi uy gulanmış ve bu amenajman rejimlerine göre her 10 yıllık bü yüme dönemlerinin sonunda, deneme alanlarının çeşitli büyüme karakteristikleri hesaplanmıştır. Daha güvenli ve tutarlı sonuçlar elde edebilmek amacıyla, bilgisayar programları bir çok kez koşturulmuş ve simülasyon peryod uzunluğu 100 yıl olarak alınmıştır. r tik amenajman rejiminde, meşçerenin doğal büyüdüğü varT sayılmış (hiç bir teknik müdahale yapılmamış), diğer üç“ mo del (MODELİ, M0DEL2 ve M0DEL3 olarak adlandırılmış) ise 44 cm, 52 cm ve 60 cm amaç çaplarına göre düzenlenmiştir. Bulgular bir bütün olarak, bilinen kural ve kanuniyet- lerle uyum içindedir. Doğal büyüme modelinde; üst boy, göğüs yüzeyi ve dikili ağaç hacimleri artarken, hektarda ağaç sa yısı büyüme dönemleri ile azalma göstermiştir. Deneme alanlarının doğal gelişiminde, bazı kaynaklarda belirtildiği gibi, ağaç sayısı dağılımı ”U" şeklinde oluşmuş ve ayrılan ağaç sayıları kararlı bir değişim göstermemiştir. Böyle bir durum daha önce belirtilen silvikültürel müdahalelere göre Kteşçereden çıkarılacak olan ağaçlar için de söz konusu olmuştur. Seçme işletmesi silvikültür sistemi altında düzenlenen üç modele göre, bazı büyüme dönemlerinden sonra, deneme a- 1 ani arında ağaç. sayısı dağılımı azalan bir eğri göstererek denge durumuna ulaşmıştır. Denge durumunda; amaç çapının bü yümesi ile hektarda kalan ağaç sayısı ve amaç çapına ulaşma nedeniyle hasat edilecek ağaç sayıları azalırken, göğüs yü zeyi artmıştır. V
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to simulate in the computer the growth dynamics of uneven -aged stands of spruce tree (Picea orientalis (L. ) Link) by using Markov Chain Model. The required basic data to produce transition proba bilities matrix were gat har ed from temporary sample plots. Four different management regimes were also incorporat ed in the simulation model. At the end of the every periods of ten years various growth characteristics of simulated plots had been produced. The program were run for several times to acquire more relible and stable outputs. The length of simulation period was 100 years. The first management regime assumed natural (undistur bed) stand development» the other three models (named MODELİ M0DEL2 and M0DEL3) aimed at different final crop diameters, such as 44 cm, 52 cm and 60 cm respectively. The findings as a whole, were in agreement with,the known rules and laws. The number of trees per hectare de creased with the passage of time; while top height, basal area and volume of standing trees increased. In natural de veloping plots, the distribution of the trees were U-shaped as it was reported in some papers and the number of death trees showed no recognizable pattern. Such a pattern was also the case for trees that were to be removed from forest in accordance with the prescribed slyvicultural practices. After some period of time> the three models under selection slyvicultural system reached a balanced structure, wich showed a diminishing trend» e.i. invers J. Shaped distribution for the number cf trees. The number of crop trees per hectare diminished for the larger crop tree diameter, in contrast with increasing basal area. VI