An Approach to systemize urban environmental design based on man-product relations
Kentsel çevre tasarımında insan ve ürün ilişkilerine dayalı sistemleştirmede yeni bir yaklaşım
- Tez No: 56546
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TANKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZ KENTSEL ÇEVRE TASARIMINDA İNSAN ve ÜRÜN İLİŞKİLERİNE DAYALI SİSTEMLEŞTİRMEDE YENİ BİR YAKLAŞIM Gürsu, Hakan Doktora, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Gönül Tankut Mart, 1996, 205 sayfa Bu çalışmada kentsel çevre tasarımında insan-ürün ilişkilerini sistemleştirmeye yönelik yeni bir yaklaşım modeli önerilmektedir. Tasarlanmış mekanlarda kullanıcı değerleri, kapasiteleri, algısal limitleri ve günlük aktiviteleri incelenmiştir. İnsanın çevresel iletişimini açıklığa kavuşturmak amacı ile, ölçülebilen (somut) ve ölçülemeyen (soyut) değerlendirme sistemleri oluşturulmuş tur. Günümüzde dinamik kensel aktivitelerin gerektirdiği özelleşmiş ürünlere talep giderek artmakta ve doğal olarak insan-makine iletiş imi, bağımlılığı artarak önem kazanmaktadır. Bu süregelen ilişkinin kentsel çevre ve ürün tasarımı ile ilgilenenler tarafından tartışılmasının gereği açıktır. Kentlerin giderek insan yapısı sentetik ürünler ile yoğunlaşan organizmalar sistemine dönüşmesi ve değişmesinin kaçınılmaz sonucu, kentsel açık mekanların, kontrolsuz, uyumsuz ve birbirinden kopuk ürünler ile donatılmakta olduğu görülmektedir. İnsanların bu kendi kendine büyüyen çarpık donatıma ve görsel kirlenmeye uyum çabalan yanında, kentli kullanıcının beklentilerinin, deneyimlerinin ve özellikle günlük olası aktivitelerinin çevre tasarıma yönelik karar verme süreçlerinde öncellikledeğerlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Bu çalışmada ortaya konan sorunların kentsel çevre tasarımında yeniden tarifleneceği süreçlerin kullanıcıların tasarım gereksinimlerine yönellik olarak gözden geçirilmesinin gerekliliği bir kentsel tasarım sorumluğu olarak vurgulanmaktadır. Bu çalışmada sonuç olarak; kentsel yaşamın gerektirdiği günlük aktiviteler de ve olası kullanıcı-ürün ilişkilerinde; gereksinimi, donanımı, kullanımı, irdeleyen ve ayrıca bu süregelen iletişimde algısal ve duyumsal boyutlarıda irdeleyen bir yaklaşım modeli ortaya konmaktadır. Bu çalışma bünyesinde ortay konan problemlere yönelik bazı çözüm önerileride çalışmanın ilaveler bölümünde yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : tasarım, ergonomi, kentsel çevre tasarımı, kent mobilyası, kullanıcı katılımı, kentsel aktiviteler. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN APPROACH TO SYSTEMIZE URBAN ENVIRONMENTAL DESIGN BASED ON MAN - PRODUCT RELATIONS Giiısu, Hakan Ph.D., Department of City Planning Supervisor : Prof. Dr. Gönül Tankut MARCH 1996, 205 pages This thesis proposes an approach to systemize man-product relations in the urban environment design process. The analysis of aspirations, capacities, limitations, and present activities of urban-Man in a designed space are investigated and his objective and subjective value systems are redefined in order to understand man-environment interactions. As the importance of man-machine interfaces has become more and more clear, its discussion by those who deal with environmental design has become even more vital. Dynamic urban activities naturally demand correspondingly specific products and the cities have become a man-made synthetic organism which is structured and framed within these system's components. An important but little-recognized force in this ongoing process is the uncoordinated furnishing in the public patterns. If urban-Man adopts to these contaminants and self-generated environments, then his intentions, expectations, experiences and especially his activities must be primarily considered in the decision-making IIIprocess of environmental design. For the current urban environment, designers have outline, modify and recycle the existing structures. The first step in the urban environmental design process, is to study the evolution of the parts and provide basic data for restructuring them. The next phase is to analyze the problems and opportunities by identifiying the relations and finally a new approach or a design can be generated. This will almost invariably require flexibility, collabration, the ability to look for incremental actions, and a willingness to accommodate modifications and change. This study proposes an activity analysis model that is expected to be used to define the outlining the needs of daily activities of the urban-man on the product bases. Finally, two coordinated alternative project proposals to the problems that are investigated in the study are given in the appendices. Key Words : design, ergonomics, urban environmental design, street furniture, user participation, user activities. IV