Abdülkadir Gulami'nin hayatı ve tasavvufi düşüncesi
Abdulkadir Gulami's life and his mistic view
  1. Tez No: 221251
  2. Yazar: BETÜL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin konusu Abdülkâdir Gulâmî'nin hayatı ve tasavvufî görüsleridir.Çalısmamız iki bölüm ve sonuçtan ibarettir. Birinci bölümün konusu Gulâmî'ninhayatı, eserleri ve tarikatı, ikinci bölüm ise tasavvufî görüsleri hakkındadır.Gulâmî on dokuzuncu yüzyılda yasamıs bir sufî-sairdir. 1854 yılında Sivas'tadogmustur. Kendisi Kadiriye tarikatının Halisiyye koluna mensup bir seyhtir.Yazdıgı üç kitap olmasına ragmen sadece Dîvan isimli eseri basılmıstır. Digereserleri ise Tâcül-Muhakkıkîn ve Miracu'l-Müstâkin'dir. Bu çalısmada, konusutasavvuf üzerine olan Dîvan'dan faydalanılmıstır. Fakat ne tasavvufî eserlerde ne deklasik kitaplarda Gulâmî hakkında yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Siirleriincelendiginde basit bir dil kullanmadıgı, kültür seviyesi yüksek ve bilgili bir sairoldugu görülür.
Özet (Çeviri)
The theme of this thesis is Abdülkadir Gulâmî?s life and mistic view andconsists of two chapters and a outcome. The topic of the first chapter is on his life,productions and tariqat. The second chapter is on his Islamic mysticism mentality.And the last part is the result.Gulâmî is a sufi-poet who lived in XVII. century. In 1854, he has born inSivas. He is a sheikh who member of the Halisiyye fraction of the Kadiriyye tariqat.He has served his society as educating human who has reached spiritual maturity.Although there are three books which was written by Gulâmî, it is the only onepublished work which name is Dîvan of them. As for others, Tâcül-Muhakkıkîn andMiracu?l-Müştâki. We have greatly benefited from Gulâmî?s Dîvan that concerningsufism. But there aren?t sufficient information about Gulâmî neither in Islamicmysticism nor in classical books.