Hak dini Kur'an dili adlı tefsirde ahkâm ayetlerinin yorumu
The interpretion of the juridical verses (ayât-al-ahkâm)in the commentary of hak dini Kur'an dili
- Tez No: 221252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ETURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Hamdi Yazır Elmalı'da 1878 yılında doğmuştur. İlk eğitimini Elmalı'da alan Hamdi Yazır, daha sonra İstanbul'a gitmiş ve orada Kayserili Hamdi Efendiden icazet alarak eğitimini tamamlamıştır. Mekteb-i nüvvabı birincilikle bitiren Hamdi Yazır, çeşitli memurluklarda bulunmuş, farklı düzeyde medreselerde mantık, felsefe, hukuk, hukuk usulü ve evkaf dersleri vermiştir. Antalya mebusu olarak meclis-i mebusana giren Hamdi Yazır, Ferit Paşa hükümetinde Evkaf Nazırlığında bulunmuş, vakıflar hakkında bir de kitap telif etmiştir. Hayatının her döneminde öğrencileri ve kitaplarıyla iç içe olan ve araştırmaktan yılmayan, derin düşüncelerden zevk alan Hamdi Yazır, 1942 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.Kazandığı ilmî birikim ve tecrübe ile hayatının son döneminde kaleme aldığı ?Hak Dini Kur'an Dili? adlı tefsir çalışması edebiyettan/belağattan felsefeye/kelama, hadisten fıkha, İslam tarihine, mezhepler tarihine, sosyolojiye varıncaya kadar bir çok ilim dalını havidir. Doğru metotla ve disiplinli çalışıldığı takdirde fıkhın her çağın ihtiyaçlarını karşılayabileceğini savunan Hamdi Yazır, yeri geldiği zaman tefsirinde kendi özel düşüncesini söylemekten çekinmemiştir. Ona göre ayetler hem hale hem de istikbale bakar. Yeter ki ayetleri doğru anlayacak ve olayların illet ve sebebini, kanunlarını doğru tespit edecek ilim ehli olsun. Yalnız her ne pahasına olursa olsun ?Asrın idrakine söyletmeliyiz Kur'an-ı? düşüncesine son derece karşıdır. Her teceddüdün tekamül anlamına gelmeyeceğini çok iyi bilen merhum, muhkem nasslar karşısında içtihadın toplumu helake sürükleyici bir felaket olacağını hatırlatmıştır. Biz de bu nakıs çalışmamızda merhumun görüş ve düşüncelerini belirlemeye say ve gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Hamdi Yazır was born in Elmalı in the year of 1878. He went to primary school in Elmalı, and after wards went to İstanbul. He completed his education there with complusion from master Hamdi from Kayseri. With finishing school in first place, he was found in a variety of official emploqment. He gave lessons in different straightenings of the logical schools, philosophy, low methods and associations.Hamdi Yazır in to the assembly of council by being a member of the parliament. In the fenrt (pahsa) admiral government, he was found in ministry associations, and he had copy write in a book about institutions. In each period of his life he was one in one with students and boks and didnt give up on his resarch, Hamdi Yazır haring enjoyment beeing in deep thoughts had post away in the year 1942 in İstanbul.With the collection an experience of his knowledge, in his last period of time , what he took in to his pencil was `Hak Dini Kuran Dili? This was the translation in the name of studying from Hadith to jurisprudence islamic historiy, denomintaion history , and up to sociology which he had the containing of knowledge of braches.Hamdi Yazır, who claimis; provided that you use the correct methadand work in discipline, İslam Justice can answer to all hinds of needs of age. At times, he canfidently explamed his own opinion. In his ovon view, sentences of Quran calls the situatiens and the future of there situatiens. Howerer the interpreters well educated can dioynose the reasons and causes from the right window. He definitely disagrees with the idea of comprehension and interpretatren of Quran accerding to the age we live. What ever it cats we shauldn?t let Quran to be adapted to what and when people wish and belreve. ?Every reform doesn?t mee you grew up and understand the Quran well.? Said he. He alsa remmded that discussiens of steady explanetion in Quran , will be bringmg society to a disaster. In our humbly work, we trred to and paid attention to the deceased?s ideas and apinions in shart.