Geçmişten günümüze Nato
From past to day Nato
  1. Tez No: 221266
  2. Yazar: FERİDE FATMA BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İkinci Dünya Savaşından sonra Dünya, Amerika ve Sovyetler Birliği önderliğinde iki kutba ayrılarak, bu durumunu Doğu Blokunun çökmesine kadar devam ettirmiştir. Sovyetler Birliğinin yayılmacı politikalarına karşı kurulan NATO, bu görevini Soğuk Savaş dönemi boyunca sürdürmüştür. Ancak iki kutuplu yapının yılışından sonra, karşısında somut bir düşman kalmayan NATO'nun varlığı tartışılmaya başlanmıştır.Soğuk Savaş sonrasında varlık nedeni ortadan kalan NATO, kendini yeni koşullara adapte ederek varlığını sürdürmüştür. Yeni dönemde artık tehdidin boyutları değişmiş farklı sorunlar Avrupa güvenliğini tehdit eder hale gelmişti. Soğuk Savaş sonrasında gerçekleştirdiği zirvelerde yeni stratejik konsepti belirleyerek, yeni görev ve misyonlar üstlenmiştir.1990'lı yılların başında Balkanlarda yaşanan olaylar, Avrupa'nın henüz kendi güvenlini sağlayacak durumda olmadığını ortaya koymuştur. Bu olayların da etkisiyle NATO'nun yeni dönemde de üstlenmesi gereken görevler olduğu ve güvenliği sağlayacak alternatifsiz örgüt olması düşünceleri ağırlık kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
After Second World War, the world was divided into two sides pioneering of USA and Soviet Union. This situation went on till the collapsing of East Block. NATO, which was organized against the imperialistic policies of Soviet Union, continued its duty along the Cold War term. But the existence of NATO began to be argued because there was no definite enemy against this organization.NATO, which had an identification trouble because the reason of existence removed, managed to survive by adapting to new conditions after Cold War period. Within the new process, dimensions of the threat changed so new problems began to be dangerous for security of Europe. So NATO undertook new missions and duties by defining a brand new strategic concept that was fulfilled its own top meetings.In the early 90?s, doings in the Balkans shown that Europe is not able to provide its own security. By the effect of these events, it was understood that NATO had to take new tasks and provide security as the unique union of Europe.