Uluslararası lojistik ve NATO lojistiği: Afganistan örneği
International logistics and NATO logistics: The case of Afghanistan
  1. Tez No: 731881
  2. Yazar: FERHAT DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışmasında, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) Afganistan'daki lojistik faaliyetleri incelenmekte ve bu faaliyetlerin uluslararası lojistik alanı için ne tür öngörülerde bulunabileceği irdelenmektedir. Yapılan çalışmanın amacı; uluslararası lojistiğin güncel yaklaşımları çerçevesinde, NATO'nun Afganistan'da icra ettiği lojistik operasyonları değerlendirmek ve bu askeri lojistik faaliyetlerinin uluslararası lojistik alanına uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Tez çalışmasında esas olarak tarihsel vaka çalışması yöntemi kullanılmıştır. Tarihsel vaka çalışması hem idiyografik hem de nomotetik bilgi üretmek için eklektik veri kaynaklarını kullanarak geçmişten günümüze vaka/lar(ı) analiz etmektedir. Bu kapsamda çalışmada, dergiler, akademik makaleler ve tezler, arşiv kayıtları, fotoğraf arşivleri ve diğer fiziksel eserler gibi ikincil veri kaynakları kullanılmıştır. Günümüzde savunma kavramı ulusal sınırları aşarak hem uluslararası hem de çok boyutlu bir hale gelmiştir. Bu sebeple uluslararası askeri ve ticari lojistik planlamalar arasında benzerlikler bulunmaktadır. Diğer bir ifadeyle tüketiciye uygun maliyetle mal veya hizmetin sağlanması amacı askeri lojistikte de aynen geçerlidir. Örneğin uluslararası firmaların diğer ülkelerdeki dış kaynak kullanım stratejisi, bazen maddi bazen güvenlik gerekçeleriyle günümüz askeri uygulamalarında da görülmektedir. Ayrıca malzemenin taşınması, tedarik ve dağıtım, depolama ve envanter kontrolü, ulaştırma faaliyetleri, tasarım, bakım ve destek gibi lojistik fonksiyonlar ticari lojistikte olduğu gibi askeri alanda da yaygın şekilde kullanılmaktadır. NATO belirlediği lojistik prensip ve esasların, çok uluslu her operasyon için de uygulanabilir olduğunu kendi dokümanlarında da belirtmektedir. Bu çalışma ile askeri lojistikte yaygın uygulama alanı bulunan dış kaynak kullanımı, lojistik ön planlamanın önemi, standardizasyon ve birlikte çalışabilirlik konularında uluslararası işletmeler için yapılabilecek çıkarımlar değerlendirilmiştir. Sistematik lojistiğin başladığı askeri uygulamalarda edinilen tecrübeler, sivil uygulamalara ışık tutmaktadır. Bu sebeple NATO organizasyonu lojistiğinin uluslararası lojistik normlarıyla incelenmesinin literatüre yeni bir bakış açısı kazandıracağı kıymetlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the logistics activities of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) in Afghanistan are examined and it is examined what kind of predictions these activities can make for the international logistics field. The aim of the thesis study proposed within the scope of this subject; the aim is to evaluate NATO's logistics operations in Afghanistan within the framework of the current approaches of international logistics and to reveal the applicability of these military logistics activities in the field of international logistics. In the thesis study, the historical case study method was mainly used. Historical case study analyzes case(s) from past to present, using eclectic data sources to generate both idiographic and nomothetic knowledge. In this context, secondary data sources such as journals, academic articles and theses, archive records, photographic archives and other physical artifacts were used in the study. Today, the concept of defense has transcended national borders and has become both international and multidimensional. For this reason, there are similarities between international military and commercial logistics planning. In other words, the aim of providing goods or services to the consumer at an affordable cost is also valid in military logistics. For example, the outsourcing strategy of international companies in other countries is also seen in today's military applications. In addition, logistics functions such as material transportation, supply and distribution, storage and inventory control, transportation activities, design, maintenance and support are widely used in the military field as well as in commercial logistics. NATO also states in its documents that the logistics principles and principles it has determined are applicable to any multinational operation. In this study, the implications for international businesses on the use of outsourcing, the importance of logistics pre-planning, standardization and interoperability, which are widely used in military logistics, were evaluated. Experiences gained in military applications, where systematic logistics started, shed light on civilian applications. For this reason, it is appreciated that examining the logistics of NATO organization with international logistics norms will bring a new perspective to the literature.