Popüler kültürün gençlerin apolitikleşmesi üzerindeki etkisi: Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri üzerinde bir uygulama
The affect of the populer culture on the politic colors of young people: Applied on the C. U. students
- Tez No: 221265
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY ERCİNS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Popüler Kültürün Gençlerin Apolitiklesmesi Üzerindeki Etkisi: C. Ü. Ögrencileri Üzerinde Bir Uygulama? adlı bu çalısma popüler kültürün gençlerin siyasal egilimleri, katılımları ve siyasal kültürleri üzerindeki etkisini arastırmak amacıyla yapılmıstır. Çalısmanın uygulamalı bölümü anket teknigi ile elde edilen veriler çerçevesinde olusturulmustur. Soru kagıtları, C. Ü. Kampusu'nda bulunan fakültelerden tesadüfi örnekleme teknigi ile seçilen bes fakülte ve meslek yüksek okuluna devam eden 350 ögrenci üzerinde uygulanmıstır. Arastırmada bagımsız degisken olan ? bos zamanlarını degerlendirme faaliyetleri, kitap ve gazete okuma alıskanlıkları, kisisel deger yargılarının? bagımlı degisken olan ?siyasal katılım, siyasal egilimler ve siyasal kültür? üzerindeki etkisi incelenmistir. Çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; popüler kültür, popüler kültürün özellikleri, popüler kültürün siyaset-ideoloji iliskisi, popüler kültürün yayılmasında kitle iletisim araçlarının yeri; ikinci bölümde siyasal katılım, siyasal toplumsallasma, siyasal kültür; üçüncü bölümde gençlik, gençligin önemi ve gençlik hareketleri çerçevesinde teorik bir temel olusturulmaya çalısılmıstır. Dördüncü bölümde ise, yapılan alan arastırması ile Türkiye'deki ögrenci gençligin apolitiklesmesi üzerinde popüler kültür ürünlerinin etkisi Cumhuriyet Üniversitesi ögrencileri üzerinde çesitli bagımsız degiskenler çerçevesinde irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
This project, named as ?The Affect Of The Populer Culture On The Politic Colors Of Young People: Applied On the C. Ü. Students?, is carried out to investigate the effects of the populer culture on the political colors. Participation and political cultures of young people. The intruduced data in the study are obtained with the area investigation performed according to the outline of the questionnaires applications. The questionnaires are applied to 350 students attend to five faculties and vocational high schools that were choosen from the faculties of C. Ü. Campus by randon sampling technigue. n the investigation, the affect of the intependent variables like ?spare time activities, reading habit for books and newspapers, personal value judgments? on the dependent variables like ?politic heredity, polıtıcal colors and politic culture?. The study consists of four chapters. In the first chapter which forms the theoretical outline of the study, ?populer culture, the relation between the culture and the politics, politic participation, political socialization? concepts are emphasized. The main approach is explained in the second chapter. In the third chapter, the evidences which the final chapter that the area investigation are showed and the study is completed with the final chapter that includes the result and evaluation. II