Türkiye'de gelir dağılımı ve yoksulluk (Sivas ili örneği )
Income distribution and poverty in Turkey (city of Sivas sample )
  1. Tez No: 221273
  2. Yazar: SERAP BOLAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KUTLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de Gelir Dağılımı ve Yoksulluk ( Sivas İli Örneği ) başlıklı bu çalışma; Türkiye'de ve örnek il olarak Sivas'ta, gelirin nasıl dağıldığını ve yoksulluğun boyutlarını yakından görmek, konuyla ilgili dünyada ve Türkiye'de daha önce yapılmış çalışmalara değinmek ve adil gelir dağılımı ve yoksullukla mücadele hususlarında ülke ve il ekonomisine öneriler getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türkiye'de Gelir Dağılımı konusu ele alınmıştır. Alternatif gelir dağılımı tanımları ile başlayan bölümde, gelir dağılımı çeşitlerine ve gelir dağılımı eşitsizlik ölçütlerine de yer verilmiştir. Bölüm, gelir dağılımı konusunda Türkiye'deki mevcut durumun analizi ve sorunun çözümüne yönelik önerilerle son bulmaktadır. Türkiye'de Yoksulluk adlı ikinci bölüme ise alternatif yoksulluk tanımlarıyla başlanmış, yoksulluk çeşitlerinden, ölçü ve ölçütlerinden bahsedilmiştir. Bölümde ayrıca, yoksulluğun nedenleri üzerinde durulmuş ve Türkiye'de konuyla ilgili mevcut durum değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bölümün sonunda da, Türkiye'de yoksullukla mücadele noktasında yapılanlar ve yapılması gerekenlerden söz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, Türkiye'de gelir dağılımı ve yoksulluk konusu Sivas ili özelinde ele alınmaya çalışılmıştır. İle dair tanıtıcı bilgilerin de verildiği bu son bölüm, il merkezinde 15?65 yaş arası 280 deneğe yapılan Sivas İlinde Gelir Dağılımı ve Yoksulluk konulu anket çalışmasının değerlendirilmesi ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study; titled Income Distribution and Poverty in Turkey ( City of Sivas Sample ) is prepared for the aim of recognizing closely how the income distributed and the dimensions of poverty in Turkey and in Sivas as the sample city, mentioning previous studies made among the world and in Turkey as well and proposing the country?s and the city?s economy in respect of equitable income distribution and fighting against poverty. The study consists of three chapters. In the first chapter the matter Income Distribution in Turkey is taken up. This chapter starts with alternative income distribution definitions and it is given placed to the kinds of income distribution and inequality criterions. The chapter finishes with the analysis of present condition in Turkey relevant to income distribution and suggestions in order to solve the problem. The second chapter which is named Poverty in Turkey starts with alternative poverty definitions and it?s mentioned about kinds, measures and criterions of poverty. Besides the reasons of poverty is mentioned in the chapter and it?s tried to evaluate existing situation in Turkey concerning the subject. At the end of the chapter it?s mentioned about what are done and what should be done at the point of fighting against poverty in Turkey. In the third and also the last chapter of the study, the subject income distribution and poverty in Turkey is tried to be taken up in city of Sivas privately. This last chapter in that also introductory informations about the city is given finishes with the evaluation of the questionnaire study named Income Distribution and Poverty In Sivas which is applied on 280 people aged between 15?65 and are living in the city center.