Din görevlilerinin hizmet alanları ve problemleri (Kayseri İlinde görev yapan vaizler üzerine sosyolojik bir inceleme)
The service fields and problems of vaizs (A sociological studyon vaizs who works in Kayseri)
  1. Tez No: 221272
  2. Yazar: AHMET DOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Basbakanlığa bağlı olarak kurulan Diyanet ?sleri Baskanlığı ?slam dinininitikat, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili isleri yürütmek, toplumu din konusundaaydınlatmak ve din hizmetlerini yönetmek üzere 3 Mart 1924 yılında kurulmustur.Günümüzde Diyanet ?sleri Baskanlığı yapısal olarak Merkez Teskilatı, TasraTeskilatı ve Yurtdısı Teskilatı olmak üzere üç ana teskilattan olusmaktadır.Merkez Teskilatı tasra teskilatının ve yurtdısı teskilatının koordinesi vedenetimini yapmaktadır.Yurtdısı Teskilatı, Din Hizmetleri Müsavirlikleri ve Ataselikleri vasıtasıylayurtdısında bulunan vatandas ve soydaslarımıza din hizmeti sunmaktadır.Tasra Teskilatı ise Türkiye genelinde il ve ilçe müftülükleri ile eğitimmerkezi müdürlüklerinden olusmaktadır. Müftülükler yurt genelindeki dinhizmetlerini yürütmekle görevlidirler. Bu din hizmetlerinin önemli bir bölümünü detoplumu dini konularda aydınlatan vaizler üstlenmektedir.Bu arastırma gerek cami içinde gerek cami dısında yaygın din eğitimifaaliyetini sürdüren vaizlerin hizmet alanlarını ve görevleri esnasında karsılastıklarıgüçlükleri ortaya koymaktadır.Bu çalısma bir giris ve iki bölümden olusmaktadır.Giris bölümünde; arastırmanın problemi, amaç ve yöntemi, evreni, örneklemi,sayıltıları ve sınırlılıkları açıklanmakla beraber D?B'in kurulusu, görevi, yetkisi,sorumluluğu ve teskilat yapısı hakkında bilgi verilmistir.Birinci bölümde; müftü ve vaizlerin görevleri, vaizlik kavramı ve vaizliğintarihi gelisimi, vaizlerin atanma sartları, irsat faaliyetleri ve vaizlerle ilgili bazıkonular islenmistir.?kinci bölümde; arastırmamızın alan arastırması olması sebebiyle vaiz vevaizelere yapılan anket sonuçları tablolar halinde ve yüzdelik değerler seklinde ifadeedilerek, bu sonuçlar mülakatlardan elde edilen bilgilerle desteklenerekaçıklanmıstır.Sonuç olarak da denencelerin değerlendirilmesi yapılmıs ve elde edilensonuçlara dayanılarak bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The Presidency of Religious Affairs The Republic of Turkey was establishedon 3 March 1924 so as to execute affairs connected with belief,worship and moralityprinciples of Islam,give knowledge to community,administer it on religious issues.Currently, The Presidency of Religious Affairs consists of centralorganization, provincial organization and external (foreign) organization.Central Organization ensures coordination and control of provincialOrganization and external (foreign) Organization.External(foreign) Organization serves our compatriots in abroads withcouncilorships and attacheships of religious on religious issues.Provincial Organization consists of the mufti of provinces and district and thedirectorates of education centres in Turkey. The Müfti offices directs religiousservices in Turkey. The preachers who serve this services in provincial organizationand give knowledge to our compatriots on religious issues have an important positionin this organization.This research is to aim at bringing up preachers? service fields and difficultiesof their duty. Our research consists of introduction and two chapters.In the introduction, we gave knowledge about the problem, aim, method,limits ,illustration of the research and foundation, duty, competence, organizationalstructure of the presidency of Religious Affairs.In first chapter, müftis? and preachers? duties, preachers? assignmentrequirements, preachership concept, historical development of preachership, andother subject about preachers are given.In the second chapter, due to our research is field research, poll results whichwere applied to preachers are showed on tables and percentages. Those results aresupported with interviews.In the conclusion, datas are appraised and according to the results somesuggestions are offered.