Türkiye' nin ortadoğu ülkeleri ile ekonomik ve ticari ilişkileri üzerine bir değerlendirme
A study of economic and commercial relations of Turkey with middle east countries
  1. Tez No: 221274
  2. Yazar: ÜLKÜ MAZMAN İTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu yıllardan itibaren dış ticarette batı orijinli bir dış ticaret politikası belirlemiştir. Türkiye'nin dış ticaret hacminde büyük paya sahip olan Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri ile sürekli dış ticaret açıkları söz konusu olmuştur. Türkiye son yıllarda dış ticaret açıklarını kapatmak ve komşu ülkelerle dış ticareti artırmak için yeni stratejiler belirlemiştir. Uygulanan yeni stratejilerle Ortadoğu ülkeleri ile dış ticaret hacmi artmıştır. Ancak Türkiye'nin Avrupa ülkeleri ile olan dış ticaret hacimleri karşılaştırıldığı zaman Ortadoğu ülkelerinin dış ticaret hacminin istenilen düzeyde olmadığı görülmektedir. Türkiye dış ticaret hacmini artırmak ve dış ticaret açıklarını kapatmak için yakın kültürel ve tarihi bağları bulunan Ortadoğu ülkelerinin siyasi, ekonomik ve ticari potansiyellerinden yararlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Since the early years of its foundation, Turkısh Republıc has followed a western-based external trade policy. There has continually been foreign trade deficit between the European Union countries, which play an important role in Turkey?s trade volume, and the United states of America. In recent years, Turkey has developed new strategıes ın order to reduce ıts foreign trade deficit and escalate its trade with neighbour countries. With the enforcemenet of these new strategies, volume trade with Middle East countries has remarkably increased.Turkey should enhance its foreign trade with Middle East countries with which it has cultural and historical attachment and in relation to its foreign trade strategies, avail itself of the potential of the Middle East countries.