Cultural clashes in western society in white teeth and the saint of incipient insanities
İnci gibi dişler ile Araf romanlarındaki batı toplumlarının kültürel çatışmaları
- Tez No: 221328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÜLBÜN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalısma, çagdas Türk yazarı Elif Safak'ın romanı Araf ile çagdas ngiliz yazarZadie Smith'in nci Gibi Disler adlı romanının örtüsen kosut ögelerini kullanılansimgeler aracılıgıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Her iki yazar da ait olma, kimlik vekültürel çesitlilik gibi konuları ele alır. ki roman da çok-kültürlü bir bakıs açısıylayazılmıs ve dogulu insanın öyküsünü sunar.Batı toplumlardaki kültürel çatısmalarını içeren çalısmanın ana bölümü olanaltıncı bölüm, kendilerine tamamen yabancı olan kültüre ve yere göç eden Dogulularınyasadıkları çeliskilere ve çatısmalara dikkat çeker. Batı yasam tarzını benimsemekonusunda çektikleri zorlukların yanı sıra kendi kültür ve geleneklerini de muhafazaetmekte de basarısız oluslarını özellikle vurgulamayı amaçlamaktadır. Her ne kadarkarakterlerin göç etme nedenleri ve sekilleri farklı olsa da kimliklerinin kaybolusnedenleri ve sekilleri aynıdır. Tez, Biri dogulu digeri batılı olarak adlandırabilecegimizElif Safak ve Zadie Smith'in düsünüs/sorgulayıs biçimlerinde ve bunları romanlararacılıgıyla ortaya koyus sekillerinde belirgin bir farkın olmadıgını öne sürerek,kültürel çatısmalara karsı hissedilen rahatsızlıgın everenselligi üzerinde durmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis aims at examining the parallelism and similarities between the novelof The Saint of Incipient Insanities by Elif Shafak and White Teeth by Zadie Smith.They are both considered under the category of authors who deal with the issuesbelonging, identity and cultural diversity. Both novels are written in the aspect ofmulticulturalism in Western society and also they present the stories of Eastern. Thisstudy attempts at demonstrating the cultural clashes included in these stories and towhat extent these clashes affect the lives of characters in Western society as immigrants.It also reveals the conflicts and ambivalences of Eastern which are created due toimmigration to a place and culture totally unfamiliar to them and the cost of not beingable to relate their own culture with the one they have to live with in the West is so greatthat they have to face with corruption and assimilation throughout the novels