La crise d'argentine dans le contexte de la crise du capitalisme et la globalisation capitaliste neo-liberale
Kapitalizmin krizi ve neo-liberal kapitalist küreselleşme bağlamında Arjantin krizi
- Tez No: 221327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCAN SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
II. Dünya Savası sonrası uzun bir genisleme dönemi yasayan kapitalist sistem1970'li yılların ikinci yarısından itibaren yapısal bir krize girmistir. Kriz az gelismisülkelerde agır bir borç krizine sebep olmustur. Krize çare olarak ekonomi vepolitikada yeni yapılanmalar gündeme getiren neo-liberal küresellesme ideolojisiönerilmistir. Ancak söz konusu yaklasım krizi daha da derinlestirmistir. ÇalısmadaLatin Amerika'nın önemli ülkelerinden Arjantin'in 2001 yılı sonunda girdigi krizyukarıda belirtilen perspektif içerisinde incelenmeye çalısılmaktadır.Anahtar kelimeler : Kapitalizmin Krizi, Neo-Liberal Küresellesme, Arjantin,stikrar ve Yapısal Uyum ProgramlarıBilim Dalı Sayısal Kodu :
Özet (Çeviri)
Having lived a long period of expansion after the 2nd World War, capitalismentered a structural crisis by the second half of the 1970s. The crisis caused aserious crisis of debt in the underdeveloped countries. As a solution to the crisis, theneo-liberal capitalist ideology was proposed. But this approach made the crisismore serious. In the work, one tried to study the crisis of Argentina, one of the mostimportant countries of the Latin America, in the context of perspective of crisis.Keywords :The Crisis of Capitalism, Neo-Liberal Globalisation, Argentina,Stabilisation and Structral Adjustement Programs StructurelScience Code :