Roma Dönemi konut mimarisinde avlu kullanımı ve kültürel kimlik ilişkisi_ Ephesos, Priene, Aphrodisias, Kremna, Sia, Zeugma örnekleri ışığında
The relationship between courtyard and cultural identity in roman domestic architecture: In the light of Ephesus, Priene, Aphrodisias, Kremna, Sia, Zeugma
  1. Tez No: 591944
  2. Yazar: NADİRE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÇINARDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Toplumu oluşturan bireylerin aidiyet gösterdiği etnik kimlik o toplumun kültürünü oluşturan temel öğelerden biridir. Toplumların gelişimini ve kültürel yönelimlerini anlamak için epigrafik ve arkeolojik verilerin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Son dönem araştırmaları göstermiştir ki mimari kalıntılar bir toplumun kültürü hakkında epigrafik veriler ve antik kaynakların anlatımları kadar işlevsel veriler sunmaktadır. Mimari yapıların kültür materyali olarak değerlendirilmesine yönelik yaklaşımlar konut mimarisinin bu anlamda özel bir yere konumlandırılmasını sağlamıştır. Bu bağlamda önceki çalışmalarda sosyal olarak sadece aile ve günlük yaşantıyı yansıttığı düşünülen konut mimarisinin aslında toplumsal kültür kavramı ile yakından bağlantılı olduğu görülmüştür. Yeni dönem arkeolojik yaklaşımlar kültürel kimlik ve bunun dayandığı temelleri araştırırken önceden kabul görmüş terminolojik tanımları yeniden değerlendirmeye yönelmiştir. Bunun sonucunda, Roma İmparatorluğu ve imparatorluğun farklı coğrafyalarda kurduğu sosyo-politik yapılanmanın tek yönlü bir kültür emperyalizminden öte, hükmeden ve hükmedilen arasında karşılıklı bir kültür etkileşimine neden olduğuna dair görüş kabul görmeye başlamıştır. Bu çalışmada Roma İmparatorluğu'nun yerel kültüre etkisi ve yerel kültüre ait toplumsal kimlik kavramının Roma etkisinde nasıl şekillendiği Anadolu'daki Geç Cumhuriyet ve Erken İmparatorluk Dönemi konut örnekleri temel alınarak irdelenmiştir. Roma'ya özgü olan yapıların anlaşılması için önce İtalya'daki konut örnekleri incelenmiştir. Bu incelemede üst sınıfa ait konut örnekleri ele alınarak“Romalılık”kavramının konut mimarisine yansımaları anlaşılmaya çalışılmış, konutun bir kültür ifadesi olarak ne gibi veriler sunabileceği değerlendirilmiştir. Bu çalışma Roma İmparatorluğu'nda yer alan Batı Anadolu'dan Aphrodisias, Ephesos, Priene kentleri, Anadolu'nun güneyinden Kremna ve Sia kentleri ve Güneydoğu Anadolu'dan bir sınır yerleşkesi olan Zeugma kenti seçilerek, bu kentlerdeki konut mimarisi üzerinden incelemeler yapılmıştır. Bu kentlerde yer alan farklı konut mimarisi özellikleri gösteren Roma etkisine yoğun bir şekilde maruz kalmış Aphrodisias, Ephesos, Kremna, Zeugma kentleri ve Roma kültüründen daha az etkilendiği düşünülen Sia ve Priene kentleri, soyut olan kültürel kimlik, kültürel etkileşim gibi kavramların somut örneklerini göstermek amacıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals who constitute the society and the ethnic identity to which they feel a sense of belonging are the fundamental elements of that society's culture. In order to be able to understand the development and cultural orientation of a past society, all epigraphic and archeological data should be considered. Recent studies demonstrate that architectural evidence has the potential to contribute to the understanding of the culture of a society as much as the epigraphic data and ancient resources. The approach that views architectural remains as cultural material puts domestic architecture in a particular position. In this context, domestic architecture, which previously has been considered to be reflecting only the family and daily life, is now perceived to be closely related to the concept of societal culture. Recent approaches in archeology tend to reconsider the preconceived terminology while researching cultural identity and the foundations of it. As a result of this, the Roman Empire and the socio-politic structure it established in different geographies came to be seen as a mutual cultural interaction between the ruler and the ruled, rather than a one-way cultural imperialism. In this study, the influence of the Roman Empire on the local culture and how the concept of social identity of the local culture was shaped under the influence of Rome is examined on the basis of Late Republic and Early Imperial Period domestic examples in Anatolia. For this study, Italian domestic examples have been reviewed in order to understand the Roman domestic architecture. Residences of upper classes are evaluated as an expression of 'Romanness' and how housing could provide insights as an expression of culture. In this respect, the cities of Aphrodisias, Ephesos and Priene in Western Anatolia, the cities of Kremna and Sia in the south of Anatolia and the city of Zeugma which is a border settlement in the Southeast are selected as examples of the regions under the influence of the Roman Empire. Cities of Aphrodisias, Ephesos Cremna, and Zeugma which were subject to Roman influence quite intensely, Priene and Sia which were relatively less affected have been evaluated to point out concrete examples of abstract concepts such as cultural identity and cultural interaction.