Dünya'da ve Türkiye'de perakendecilik ve e-ticaret karşılaştırması
Comparision of e-commerce and retail in the world and Turkey
- Tez No: 221347
- Danışmanlar: PROF. DR. RONA TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Perakendecilik, üretici ve tüketici arasında malların naklini sağlayan aracılık hizmetidir. Başka bir deyişle, mal ve hizmetlerin ticari bir amaçla kullanmama veya tekrar satmama, kişisel gereksinmeleri için kullanmama koşuluyla, doğrudan doğruya son tüketiciye pazarlanmasıyla ilgili faaliyetler bütünüdür.E-ticaret, ideal tanımı ile açık ağ üzerinden, bilgisayar-bilgisayar aracılığı ile gerçekleştirilen ticari uygulamaları ifade etmektedir. Daha net bir tanımla E-ticaret; Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır.Dünya e-ticaretinin yaklaşık dörtte üçü Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşmektedir. Bu ülke ayrıca ticari web sitelerinin %90'ına sahiptir. Her ülkede tüketiciler e-ticaretin sunduğu imkanlarla ilgilenmektedirler, ancak yine de ABD dışındaki ülkelerde yüksek derecede şüphe ve direnme mevcuttur.Dünyada büyük gelişmeler gösteren e-ticaret, Türkiye'de ilk kez 1999 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Şu anda Türkiye'deki e-ticaret uygulamaları işletmeden son kullanıcılara satış biçimiyle gerçekleşmektedir. Ancak dünyadaki mevcut uygulamalardan da anlaşılabileceği gibi işletmeden işletmeye satış e-ticaret hacminin büyük kısmını oluşturmaktadırTeknolojinin gelişmesi ve internet ile günümüzde alış-veriş, sanal marketlerde sanal paralar kullanılarak, alınacak mal görülmeden ve nakit para verilmeden yapılmaktadır. Global enformasyon altyapısı, yeni ticari işlem şekillerini kolaylaştırıp, maliyetlerde ciddi düşüşler sağlayarak, hizmetlerde ve diğer alanlarda, ticareti kökten değiştirme potansiyeline sahiptir.E-ticaretin amacı, mal ve hizmet maliyetlerini düşürmek, hizmet zamanlamasını ve kalitesini iyileştirmektir. Yeni ekonomide, bilgi çağında e-ticaretin bu ilk adımları büyük bir iş stratejisi olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok değişik büyüklükteki firmalar, e-ticaret stratejisini başlatmış ya da çok yakın bir gelecekte bunu planlamaktadırlar.Gelecekte E -ticaret özel sektörün liderliğinde, etkili bir kamu ve özel sektör ortaklığını gerektirecektir.
Özet (Çeviri)
Retailing is the bussiness of transferring goods between supplier and consumer.E-trading, is the production, advertisement and the distrubution of goods and services,through electronic media on an open network to create a virtual market place.E-trading is processed in USA, has a big proportion like 90% of the trading web sites. Eventhough every country has a big interest in e-trading, there is still doubt and persistance towards this technology for the majority except USA.In 1999 Turkey began to use this technology which leads to big improvements. Applications of e-trading in Turkey is applied between supplier and end-user. On the other hand it can be observed from the existing applications. Selling is making up the biggest part of e-trading activities.World brings us the opportunity to do shopping via virtual markets without consuming time and spending cash by the help of the improving technology and the internet. The global information infra-structure has a potential of changing the trading process drastically in the service and the other areas, by smoothing the processes of new trading ways and by decrasing the costs in big proportions.The main goal of e-trade is lowering costs and improving the service level by timing and quality. Information period has become a very strategic issue. The Companies from different sectors and sizes now using or planning to use e-trading technology as a stragic advantage.In the future e-trade will bring an effective public and private sector leadership.