Statistical analysis of attitudes of Turkish foreign trade managers towards Turkey's membership of European Union
Türk dış ticaret yöneticilerinin, Türkiye?nin Avrupa Birliği?ne üyeliği yönündeki tutumlarının istatistiksel analizi
- Tez No: 221357
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF NİŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri birliğin oluşum sürecinde başlamıştır. Bu ilişkilerin geldiği son noktada, Türkiye'nin AB'ye üyeliği aşamasındaki ekonomik ve demokratik yeterliliği araştırmamıza konu olmuştur. Buradan yola çıkarak, araştırma objektif bakış açılarının ölçülebileceği düşünülerek, özellikle Türk dış ticaret yöneticilerinin tutumlarını analiz etmeyi amaçlamıştır. Kullanılan istatistik yöntemler de metodolojik olarak çalışmaya eklenmiştir. Toplanan datanın işlenmesi sonucunda oluşan bulgularla, modeller oluşturulmuştur. Sonuç olarak hedef kitlenin verdiği tepkiler bize, kurulan her iki modelde de Avrupa Birliği'nin gelişmiş bir liberal pazar ekonomisine sahip olduğunu ve bunun yanı sıra Türkiye'nin içinde bulunduğu politik olayların üyelikte etkin değerler olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The relations are started between Turkey and European Union in the creation phase of the union. Finally our research has the concept as the adequacy of development of Turkey on the membership of EU on economic and democratic areas. Regarding to this point, in the research we decide to analyse the objective view about the issue so especially we have the aim to get the attitudes of Turkish foreign trade managers. The statistical methods which are used in the study are also defined methodologically. By the findings of the collected data, the models are created regarding the analyse processes. Finally the stimulus of the target population gives us that European Union has a developed liberal market economy and also the political conditions of Turkey should not affect on the membership process.