Tekirdağ İlinde buğday ekim ve hasatı için çalışılabilir gün sayısına bağlı olarak alet ve makina parkının tahmini üzerine bir araştırma
- Tez No: 22139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada: Tekirdağ koşullarında buğday tarımının mekanizasyon planlamaları için önemli bir veri olan uygun tarla çalışma günlerinin tahmini amaçlanmıştır. Bu amaçla, toprak nemini günlük olarak hesaplayan ve elde edilen nem değerlerini çalışabilirlik kriteri ile karşılaştıran bir model kullanılmıştır. Modelde. Tekirdağ Meteoroloji İstayonuna ait 1970-1992 ''yıllan arasındaki 22 yıllık günlük yağış, buharlaşma ve ortalama sıcaklık veri olarak kullanılarak 1 ve 2 haftalık feryatlarda 4 olasılık ( %50. %70. %80. %9Ö ) düzeyinde çalışabilinir gün sayısı talimin edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, %90 olasılık düzeyinde elam sezonu için 14. hasat sezonu için 15 çalışılabilecek uygun gün bulunmuştur. Ekini için buğday + buğday ve ayçiçeği + buğday tarım sistemleri kullanılmıştır. Buğday + buğday tanın sistemi uygulandığında alet sayısı yeterli, ayçiçeği + buğday tarımı uygulanan alanda mevcut alet ve makina ile işlemler zamanında bitir ileme inektedir. Hasat mevsiminde biçer -döver sayısı yeterlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, predicting available days 'was- aimed as an important data for the mechanization plannings wheat operations in Tekirdağ conditions. A model, which estimates the soil moisture consent and compares these values with available days criterions was used. In this model, available days were predicted for one and two weeks periods, at four probability ( %50. %70. %80, %90 ) levels, by using data of 22 years ( from 1970 to 1 992 j of tekirdağ Meteorology Station which are daily precipitation, evaporation and average temperature. in the result of investigation, at the level of probability "of 90 perse nt, convenient workable days were determined as 14 days for sowing season and 19 days for harvest season. The wheat + wheat and sunflower + wheat growingsys terns were used for sowing. When the wheat + wheat growing system was carried out. available of equipment was enaugh. However when the sunflower + wheat growing system was applied, field operations could not been completed in time. The number of combines is enaugh for the harvest season.