Elektrokimyasal sensör materyali olarak polimerlerin sentezi ve fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 22141
- Danışmanlar: PROF. DR. O. ERSİN KARAGÖZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
HI ÖZET Çalışmanın amacı, amperometrik olarak glukoz tayini için glukoz oksidaz (GOD) immobilizasyon ortamı olarak yeni polimerik matriksler olan poli(p-aminofenol) ve poli(l,4- diaminobenzen) polimerleri sentezlemek ve sensör karakteristiklerini incelemektir. Glukoz sensörleri, glukoz oksidaz varlığında Ag/AgCl'e karşı 0.6 veya 0.7V'da KC1 çözeltisi içerisindeki monomerin [(p-aminofenol) yada (1,4-diaminobenzen)] elektrokimyasal polimerizasyonu ile hazırlandı. Kronoamperometrik glukoz yanıtı, hazırlanan poli(p- aminofenol)-God ya da poli(l,4-diaminobenzen)-God sensörün, enzimatik reaksiyon sonucu meydana gelen hidrojen peroksiti yükseltgemek amacıyla 0.7 V potansiyelde tutulmasıyla ölçüldü. Elde edilen sonuçlar, yeni sensörlerin 6 mM glukoza kadar doğrusal bir yanıta, hızlı bir yanıt süresine (
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of study is to synthesize novel polymeric matrices - poly(p-aminophenol) and poly(p-l,4-diaminobenzene) as a glucose oxidase (GOD) immobilization media for amperometric glucose determination and to investigate their sensor characteristics. The glucose sensors were prepared by the electrochemical polymerization of the monomer (p-aminophenol or 1,4-diaminobenzene) onto a platinum electrode in the presence of glucose oxidase in a KC1 solution at a potential of 0.6 - 0.7 V vs. Ag/AgCl. The amperometric glucose response was measured by the potensiostating of the prepared poly(p- aminopheol)-GOD or poly(l,4-diaminobenzene)-GOD sensor at a potential of 0.7 V to oxidize the hydrogen peroxide generated as a result of the enzymatic reaction. Results show that the new sensors have a linear range up to 6 raM glucose, fast response time (