Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları karşısında iç hukukta tutuklama ve adli kontrol
Arrest and judicial control in domestic law in the light of the decisions of European Court of Human Rights
- Tez No: 221426
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tutuklama tedbiri; ikinci bölümde de adli kontrol tedbirini incelemeye çalıştık.?Tutuklama Tedbiri? adlı birinci bölümümüzde toplam on ana bölüm başlıkları altında; tutuklama ve kişi özgürlüğü ve güvenliği kavramlarını, kişi özgürlüğü ve güvenliğinin tarihsel gelişimini, tutuklamanın niteliği ve amacını, tutuklamanın özelliklerini, şekli ve maddi şartlarını, tutuklamanın hukuki niteliği ve sonuçlarını, tutuklamanın süresini, tutuklamaya ilişkin kararlara karşı kanun yolunu, tutukluluğun denetlenmesi ve sona ermesi ile tutuklu hakkında yapılacak işlemleri incelemeye çalıştık. Ayrıca her bölümle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarını ayrıntılı olarak incelemeye çalıştık.?Adli Kontrol Tedbiri? adlı ikinci bölümümüzde toplam dokuz ana bölüm başlıkları altında; adli kontrol tedbirinin tanımı, amacı ve niteliğini, adli kontrol tedbirine başvurulabilmesinin şartlarını, adli kontrol tedbirinin kapsayabileceği yükümlülükleri, Çocuk Koruma Kanunu'nda düzenlenen adli kontrol yükümlülüklerini, adli kontrol kararının değiştirilmesi ve sona ermesini, adli kontrol kararına karşı kanun yolunu, adli kontrol kararının içeriğini yükümlülüklere uymamanın yaptırımını, adli kontrolün cezadan mahsubunu ve adli kontrol tedbiri olarak güvence yatırmayı incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of two parts. In the first part, arrestation is examined, while judicial control is examined in the second part.In the first part, which is named ?The Measure of Arrestation?, the concepts of arrestation and liberty and security of person, historical development of right to liberty and security of person, nature and scope of arrestation and its features, formal and material conditions, legal character and effects, duration of detention, legal remedies against arrest and detention, its control and procedure about the detained person when detention ceases are analysed under ten headings. In addition, decisions of ECHR are considered relating to all aforementioned topics.In the second part of the thesis named ?The Measure of Judicial Control?, the following are assessed under nine headings: its definition, scope and content, conditions for its implementation, the liabilities it may include, such liabilities regulated by Child Protection Act, amendment and expiration of decision of judicial control, remedies against judicial control, sanction of its breach, its deduction from the punishment and finally pay a bail as a measure of judicial control.