Yerel yönetimlerde stratejik plan üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study on strategic planning in local administrations
  1. Tez No: 221455
  2. Yazar: HATİCE TOSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZLAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Son zamanlarda gerek ülkemizde gerekse de dünyada yaşanan değişimin etkisiyle yeni kamu yönetimi anlayışı olarak adlandırılan bir değişim süreci başlamıştır. Bu gelişmeler kamu yönetiminde ve buna bağlı olarak yerel yönetimlerde etkisini göstermiş ve yerel yönetimlerin içinde bulunduğu yetersizliklerin giderilebilmesi için yeniden yapılanmaları zorunlu bir hal almıştır. Bu amaçla özel sektör kuruluşlarında uygulanan ve başarılı olan yönetim tekniklerinin yerel yönetim alanında da uygulanması gündeme gelmiştir. Bu yönetim tekniklerinden biri stratejik plan anlayışıdır.Stratejik plan ile, kurumun geleceği öngörerek geleceğin belirsizliğinden kurtulması, kurumun çevresini analiz ederek ortaya çıkması muhtemel tehditlerin ve zayıf yönlerin zamanında aşılması, güçlü yönler ile ortaya çıkabilecek fırsatlardan en iyi şekilde yararlanması, hizmet önceliklerinin belirlenerek kaynakların etkin ve verimli kullanılması amaçlanmaktadır.Bu çalışmada, özel sektör kaynaklı bir yönetim tekniği olan stratejik planlamanın, yerel yönetimlerde uygulanmasının bir ihtiyaç olduğu ve kendilerine özgü yapıları içinde uygulanabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede Türkiye'de yerel yönetimler genel olarak anlatılmış, yerel yönetimlerde stratejik plan kavramı, amacı, yasal dayanakları, stratejik planlama süreci detaylı olarak incelenmiştir. Belediyelerdeki stratejik planlama çalışmalarından örnekler incelenmiş ve mevcut durum ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, a change process called the new public management concept has been developed with the change in all around the world and also in Turkey. That development has affected ideas for public management and accordingly local administration. Consequently, it has enforced the reconstruction of the ideas for local administration because of its inefficiency. Therefore, the management techniques which have been successfully used in private sector, has begun to be used also in local administration area. One of these management techniques is strategic planning concept.Strategic planning aims, first of all to overcome uncertainty by predicting the future, potential threats and weak points by analyzing the environment and also to use all the opportunities and strong points as well as to use sources effectively and efficiently by determining service priorities.In this study, it is aimed to show the use of strategic planning which is a private sector-based management technique, is a necessity for local administrations. In this sense, local administrations in Turkey is explained, strategic planning in local administrations, its legal basis and strategic planning process have been analyzed. strategic planning examples in municipalities and status quo have been studied in detail.