Bilimsel yöntem sürecine dayalı ilköğretim fen eğitiminin bilimsel süreç becerilerine, tutuma, başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of elementary science education based on scientific method process on science process skills, attitude, academic achievement and retention
- Tez No: 221541
- Danışmanlar: PROF.DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu arastırmada, bilimsel yöntem sürecine dayalı ilkögretim fen egitiminin bilimsel süreç becerilerine, tutuma, akademik basarıya ve kalıcılıga etkisi incelenmistir. Arastırmada yarı deneysel yöntem ve esitlenmemis kontrol gruplu model kullanılmıstır. Arastırmaya deney (28) ve kontrol (20) gruplarının çogu degisken açısından denk oldugu toplam 48 ögrenci dahil edilmistir. Arastırmada, deney grubunda bilimsel yöntem sürecine dayalı ögretim kullanılırken, kontrol grubunda geleneksel ögretim kullanılmıstır. Arastırmanın uygulama süreci öntest ve sontestlerin uygulanması ile birlikte toplam sekiz haftadır. Bu sekiz haftanın bitiminden altı hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıstır. Çalısmada veri toplama araçları olarak Bilimsel Süreç Becerisi Testi (BSBT), Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçegi (FDTÖ), Akademik Basarı Testi (ABT) ve görüsmeler kullanılmıstır. Arastırmanın alt problemlerini test etmek için, veri toplama araçlarından elde edilen nicel veriler, SPSS 10.0 paket programında, bagımlı ve bagımsız gruplar için t-testi ve tekrarlı ölçüm analizleri kullanılarak incelenmistir. Nitel veriler ise; sınıfta yapılan görüsmelerin çözümlenmesi sonucu elde edilmis ve betimsel analiz yöntemiyle degerlendirilmistir. Nicel verilerin analizi sonucunda, bilimsel yönteme dayalı ilkögretim fen egitiminin, ögrencilerin bilimsel süreç becerilerini ve akademik basarılarını gelistirdigi, daha kalıcı ögrenmeler sagladıgı ancak fen dersine yönelik tutumlarını degistirmedigi tespit edilmistir. Nitel verilerin analizi sonucunda ise ögrencilerin büyük çogunlugunun bilimsel yöntem sürecine dayalı fen egitimini sevdigi, fen derslerini bu yöntemle daha kolay anladıkları ve dersi hep bu yöntemle islemek istedikleri tespit edilmistir. Anahtar Sözcükler lkögretim Fen Egitimi, Bilimsel Yöntem Süreci, Geleneksel Ögretim, Bilimsel Süreç Becerisi, Fen Dersine Yönelik Tutum, Akademik Basarı, Kalıcılık
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of elementary science education based on scientific method process on science process skills, attitude, academic achievement and retention were examined. Quasiexperimental design and nonequivalent control group design were used. Experimental (28) and control (20) groups consisted of 48 students have equivalent in terms of many variables. In this study scientific process and traditional method have been respectively in the experimental and the control group. The study has continued for eight weeks with pretest and posttest. Six weeks later, after this duration retention test was practiced. Science process skills test, attitude scale towards science lesson, academic achievement test and interviews were used for data collection. In order to test the hypothesis of the research, quantitative data were analyzed with using paired and independent samples t-test and repeated measures at SPSS 10.0 packet program. Qualitative data were obtained by analyzing the interviews and evaluated by descriptive analyze method. As a result of analyzing quantitative data, elementary science education based on scientific method process have improved students? science process skills and academic achievement, increased their level of retention but didn?t change their attitudes to the science lesson. Consequently analyzing qualitative data, science education based on scientific method process was loved by the students; it provided to understand science lessons more easily and after then students always wanted to learn science lessons by this method. Key Words Elementary science education, scientific method process, traditional method process, science process skills, attitude towards science lesson, academic achievement, retention