Türk imalat endüstrilerinde yoğunlaşma: Bir panel veri analizi
Concentration in Turkish manufacturing industries: A panel data analysis,
  1. Tez No: 221540
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı Türk imalat endüstrilerinde yoğunlaşmanın belirleyicilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla yoğunlaşma; teorik altyapı, literatür taraması ve Türkiye için kurulan bir model çerçevesinde analiz edilmiştir. Teorik alt yapı içerisinde yoğunlaşmanın teknolojik açıklaması, endüstriye giriş engelleri, kamu politikaları ve iktisadi büyüme yoğunlaşmanın belirleyicileri olarak ele alınmış ve yoğunlaşma indeksleri tanıtılmıştır. Literatür bölümünde, yoğunlaşmanın belirleyicilerini inceleyen tek denklemli çalışmalarla eşanlı denklem çalışmaları özetlenmiş, literatüre son dönemde giren, firmaların giriş sonrası performanslarını ele alan teorilerin sonuçları yoğunlaşma ile ilişkilendirilmiştir.Yoğunlaşmanın Türkiye'deki seyrine bakıldığında, Türk imalat endüstrilerinde genelde oligopolistik bir yapı karşımıza çıkmaktadır. Türk imalat endüstrileri için oluşturulan modelde yoğunlaşmanın belirleyicileri olarak reklam yoğunluğu, minimum etkin ölçek, ithalat, ihracat ve Ar-Ge yoğunlukları, geçmiş dönem karlılık, endüstri büyümesi, endüstrideki firma sayısı ve mutlak sermaye ihtiyacı kullanılmıştır. Oluşturulan bu model, dört haneli 66 Türk imalat endüstrisi için 1993-1999 dönemine ait verilerle, panel veri teknikleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Beklentilerle paralel olarak, minimum etkin ölçek, firma sayısı, endüstri büyümesi ve reklam yoğunluğu istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Bu durum söz konusu değişkenlerin, yoğunlaşmanın belirlenmesinde önemli bir paya sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonucunda, yoğunlaşmanın teknolojik açıklamasının incelenen dönemde Türk imalat endüstrileri için geçerli ve minimum etkin ölçeğin önemli bir giriş engeli olduğu belirtilmiştir. Ayrıca reklamın bilgi verici olma özelliğinin Türk imalat endüstrilerinde yoğunlaşmayı azaltıcı bir etkiye sahip olduğu dikkati çekmektedir.Anahtar SözcüklerEndüstriyel Yoğunlaşma, İmalat Sanayi, Yapı-Davranış-Performans Paradigması, Giriş Engelleri, Firmaların Giriş Sonrası Performansları, Yoğunlaşma İndeksleri, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
The focus of this master?s thesis is to expose the determinants of concentration in Turkish manufacturing industries. For this purpose, concentration is analyzed in the frame of theoretical structure, literature review and a model for Turkey. In the theoretical structure, technological explanation of concentration, barriers to entry, public policy and economic growth are mentioned as determinants of concentration and then, concentration indices are introduced. In the literature review, the empirical literature consisting of both single equation and simultaneous equation studies are summarized, and the findings of theories about post-entry performance of firms are related with concentration.When we examine the evolution of concentration in Turkey, we generally observe an oligopolistic structure in Turkish manufacturing industries. In the model constituted for these industries, advertisement intensity, minimum efficient scale, import, export and research and development intensities, past profitability, industry growth, number of firms and absolute capital requirements are held as the factors that determine concentration. Then, the model is estimated by using panel data techniques for 66 four-digit manufacturing industries for the period 1993-1999. Confirming theoretical expectation, minimum efficient scale, number of firms, industry growth and advertisement intensity found statistically significant indicating that those variables play an important role in explaining concentration. As a consequence, technological explanation of concentration seems to be plausible for Turkish manufacturing industries, and minimum efficient scale appears to be a significant entry barrier. In addition, advertisement, via its informative role, seems to have a diminishing effect on concentration.Key WordsIndustrial Concentration, Manufacturing Industry, Structure-Conduct-Performance Paradigm, Entry Barriers, Post-Entry Performance of Firms, Concentration Indices, Panel Data Analysis