Dıs mekanda grafik tasarım uygulamaları ve Hacettepe Üniversitesi şenlikleri için bir öneri
Outdoor graphic design applications and a suggestion for Hacettepe University festivals
  1. Tez No: 221544
  2. Yazar: BURCU OKCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİKAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Psikolojik, sosyolojik ve fizyolojik niteliklerine göre bildiriler olusturarak çevresinigereksinimleri doğrultusunda değistiren insanın yasamı, büyük ölçüde içindebulunduğu çevre tarafından biçimlendirilmektedir.Ulasım, iletisim, dinlenme, bilgilenme ve alısveris gibi gereksinimlerini karsılamaçabasında olan kisinin çevre ile iletisiminin önemli bir kısmı çevredeki görsel öğeler ilesağlanmaktadır. Doğal ve yapılandırılmıs çevrede kullanılan iletisim sistemlerininiçerdiği bu grafik elemanların planlanması, tasarlanması ve sunulması çevresel grafiktasarım olarak adlandırılmaktadır.Yüksek lisans çalısmasında, isaret sistemlerinden satıs noktası grafikleri tasarımınakadar birçok alanda çevresel grafik tasarım ortamları ve elamanları, tarihsel gelisimsüreci içerisinde değerlendirilerek arastırılmaktadır. Uygulama kısmında HacettepeÜniversitesi Antik Tiyatro alanı incelenmekte, grafik tasarım açısından mevcut sorunlartespit edilmekte ve 2008 yılında üniversite bünyesinde yapılacak festivaller için birçevresel grafik tasarım uygulaması önerilmektedir.Anahtar SözcüklerÇevresel grafikler, üç boyutlu grafikler, grafik tasarım, dıs mekan, festival.
Özet (Çeviri)
A person creates messages, that affect his environment, according to hispsychological, sociological and physiological characteristics. Besides, his life is mostlyaffected by the environment he lives.The huge part of the communication between a person, who efforts to supply hisnecessities like transporting, communication, resting, getting information, shopping etc.,and his environment is set by visual elements that occurs in the environment. Planning,designing and presentment of these graphics within communication systems, that isused in natural and built environment, is called environmental graphic design.The fields of environmental graphic design from sign systems to point of purchasegraphics is researched by considering hystorical duration of them. At the applicationpart, Hacettepe University ancient theather area is researched; problems in terms ofgraphic design are fixed and an environmental graphic design application is suggestedfor 2008 university festivals.KeywordsEnvironmental graphic design, three dimentional graphics, graphic design, outdoor, festival