The border management issue in relation between Turkey and Eu
The border management issue in relation between Turkey and Eu
- Tez No: 221543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Avrupa Birligi (AB) ülkelerinin göç ve sınır konularında farklı ulusal yasalarınınolması, AB'ne ait genel bir müktesebatın olusturulmasını güçlestirmektedir.Yasadısı göçmenlerin AB ülkelerinde ortaya çıkardıgı sorunlar nedeniyle,sınırların etkin bir sekilde ele alınması hem AB'de hem de tüm dünyada politikanlamda önemli bir öncelige sahip olmustur.Türkiye'nin cografi konumu ve transit ülke olarak önemi göz önüne alındıgında,uzun kara ve deniz sınırları ile bu sınırların korunmasında karsılasılan digergüçlükler dıs sınırların kontrolu ve sınır yönetiminin gelistirilmesinde Türkiye'ninAB müktesebatını benimsemesi ve uygulamaya geçirmesinde en büyük tehditolarak önüne çıkacaktır.Bu çalısma öncelikle AB'nin göç ve sınır yönetimi konularındaki yasaları ilemüktesebatını inceleyecek sonrasında ise, Türkiye'nin, yasalarını AB ileuyumlastırma çalısmaları, en iyi uygulamaları, etkin bir sınır yönetimi kapasitesiortaya koymaya ve Schengen anlasmasını güçlü bir sekilde uyulamaya yönelikçabalarını sorgulayacaktır. Son olarak, Türkiye'nin uyumlastırma çabaları ileAB'nin sınır yönetimine iliskin karsılastıgı sorunlara yönelik hangi çözümlerinuygun olabilecegi açıga çıkarılmaya çalısılacaktır. Bu nedenle; Türkiye ile AvrupaBirligi arasında sınır yönetimi konusu derinlemesine arastırılacaktır.Anahtar KelimelerGöç, sınır yönetimi, müktesebat, uyumlastırma, Schengen
Özet (Çeviri)
European Union countries have different national legislation on migration andborder issues and that makes difficult to create a common acquis. Because ofthe faced problems regarding illegal migrants in EU countries, the efficienthandling of borders has become an issue of political priority, in the EU andacross the world. Considering Turkey?s geographical position and consequentlyits significance as a transit country, its long land and sea borders and thephysical difficulties connected with the protection of these borders, externalborder controls and management of borders will be one of the biggest challengesfor Turkey in aligning with the EU acquis and its implementation.This study will firstly examine EU policies and EU legislation on migration andborder management issues, then investigate how Turkey?s works on itsimprovisation of an effective border management capacity, harmonization of itslegislation with the EU legislation and best practices and its preparation forimplementing the Schengen convention in full strength are carried out. Lastly itwill be clarified that which solutions may be suitable for the problems on bordermanagement issues of EU and harmonization efforts of Turkey. Therefore,border management issue in relation between Turkey and EU will be searched indepth.Key WordsMigration, border management, acquis, harmonization, Schengen