Kırsal toplumda dönüşüm:Eskibeyli (Norşun) köyü örneği
Transformation in rural society:The example of Eskibeyli (Norşun) village
- Tez No: 221559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Ekonomi, Sosyoloji, Anthropology, Economics, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalısmanın, temel olarak cevabını aradıgı soru ?Bir köy nasıl bitti?? sorusudur. Sivas'ın Divrigi lçesine baglı bir köy olan Norsun (Eskibeyli) Köyü, kendine özgü dinamikler ve ülke genelinde kapitalizmin yasadıgı degisme sonucunda, çözülme sürecine girmistir. Çözülme, bir taraftan köy nüfusunun giderek azalması olarak kendisini gösterirken, diger taraftan köyün sahip oldugu kurum ve mekanizmaların giderek önemini yitirmesi olarak ortaya çıkar. Köyde temel toplumsal birim olan hanenin, haneler arası örgütlenme biçimlerinin ve köyün sistemle girdigi iliskilerin yarattıgı yeni biçimlerin zaman içinde geçirdigi degismeyi, köyün kentlerle olan iliskisini göz önünde tutarak anlatmaya çalıstık. Dolayısıyla, köyün yogun iliski halinde oldugu Divrigi'nin yasadıgı toplumsal degisme, çevre köylerden birisi olan Norsun Köyü'nde önemli degismelere neden oluyor. Çünkü, Divrigi'de kamu yatırımı olan Demir Çelik Fabrikası'nın özellestirme sürecine girmesi ve Divrigi'nin ülke genelindeki piyasalarla bütünlesmeye baslaması, çevre köylerin ekonomik örgütlenmesini çözülmeye ugratıyor. Özet olarak ortaya çıkan sonuç, kapitalist sistemin mekanlardaki esitsiz yayılımına baglı olarak, köylerin içinde yer aldıkları bölgenin özgünlükleri ortaya farklı degisme biçimlerini çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
How did a village disappear? This is the main question of this study. Norsun (eskibeyli) Village, which is located inside the borders of Sivas, has began to transform as a result of its peculiar dynamics, in particular and the transformation of Turkey?s capitalism, in general. This process can be realized both as the population has decreased and as the institutions and reproduction mechanisms of the village has lost their importance. I have tried to explain the transformation of household, (the main unit of the village) kind of household?s organization and forms, which is structured by the relation between system and village in regard to relation between village and urban. Consequently, the transformation of Divrigi, which has close relation with Norsun Village, has triggered considerable alteration. The privatization process of the Iron Steal Factory in Divrigi and the articulation of its with the markets of the rest of the country has caused disarticulation of economic organization of the neighbouring villages. As a result, it can be argued with the reference to the uneven diffution of capitalist system in space, the orginality of the territories to which the villages are included, will create original kind of transformation.