Çoklu zeka kuramının ilköğretim okulları beşinci sınıflarında uygulanması ve sonuçları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research about the applicability of multiple intelligence theory which incorporates 5th class primary school students and the results
  1. Tez No: 221572
  2. Yazar: SEVGİ GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADİL SERDAR SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çoklu zeka teorisi, bütün çocukların sahip oldukları dogal ve gizli güçleri, potansiyelleri ve yetenekleri bulmayı ve onları gelistirmeyi vurgulayan bir egitim felsefesi olarak karsımıza çıkmaktadır. Bu yönüyle bu teori, insan zihnine açılan adeta bir pencere gibidir. Bu arastırmada Çoklu Zeka Kuramı'nın tanıtılması, bu egitim programının temel ögeleri olan hedefler, içerik, projeler, ölçme ve degerlendirme konularında bu kuramdan egitimde nasıl yararlanılabileceginin ve nasıl kullanılabileceginin belirlenmesi, kuramın ilkögretim okulları 5. sınıflarda uygulanması ve sonuçlarının nasıl olacagının saptanması amaçlanmıstır. Çoklu zeka kuramının nasıl algılandıgı, uygulama asaması, karsılasılan güçlükler ve sonuçları ortaya koymak için yapılan bu arastırma, görüsme modeli desenli nitel bir arastırmadır. Bu arastırmada amaçlı örnekleme yöntemi seçilmistir. Arastırmada elde edilen sonuçlara göre; ögrencilerin derslerden daha çok keyif aldıkları, zamanın nasıl geçtigini anlamadıkları saptanırken sınıf ögretmenlerinin de çoklu zeka kuramını benimsedikleri, ancak uygulamada çesitli sorunlarla karsılastıkları belirlenmistir. Sınıf ögretmenleri fiziki ortam yetersizligi, araç-gereçlerin hazır bulunmaması, zaman kısıtlaması ve ögrenci sayılarının yogunlugu gibi konularda zorlandıklarını dile getirmislerdir. Bu kuramın iyi bir sekilde uygulanabilmesi ve verim alınabilmesi açısından bu sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca ögretmenlere kuram ile ilgili uygulama örnekleri sunulması, ögretmenlerin sınıf içi tutumları, yöntem ve teknikler konularında egitim almaya ihtiyaç duydukları saptanmıstır. Bu eksiklikleri giderici hizmet içi egitimler, tanıtım ve uygulama örnekleri ögretmenlere sunulmalıdır. Anahtar Sözcükler Zeka, Çoklu Zeka, Kuram, Nitel Arastırma,
Özet (Çeviri)
The multiple intelligence theory is an education philosophy emphasizes the capacity potential, secret and natural power that children have this theory is like a window opening into the human mind. I aimed in this research to identify multiple intelligence theory, determine how to use and get benefit from it for the basic elements of this education program including; targets, contents, projects, measurement and evaluation. This is a conversation model qualitative research on how the multiple intelligence theory perceived, application process, difficulties encountered, finding out the results. Purposeful sampling method was used in this research. According to the results of the research, it is determined that; the students enjoyed their time much more in lessons and couldn?t realized how the time passed, teachers adopted the multiple intelligence theory but also had some troubles in application. Class teachers expressed that they were constrained because of time restriction, large number of students, lack of physical environment and equipment needed. These are the problems needed to be solved in order to get the exact implementation and efficiency of this theory. Also it is determined that the teachers needed to be presented about the examples of this theory in practice, their in-class behaviors, methods and techniques. Inservice trainings, introduction and implementation examples must be presented to the teachers in order to eliminate these problems. Key words Intelligence, multiple intelligence, theory, qualitative research