Siyasal, sosyal, ekonomik yönleriyle Afyon (1923-1960)
Afyon with its political, social, economic aspects from (1923-1960)
- Tez No: 221602
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
?Siyasal, Sosyal, Ekonomik Yönleriyle Afyon(1923-1960)? adlı çalışma ileAfyonkarahisar şehrinin konumu, tarihi, nüfus ve idari yapısındaki gelişmeleri ile sosyalhayatı, siyasi yapısı, eğitim ve kültür alanındaki faaliyetleri ve iktisadi yapısı ortayakonulmuştur.Çalışma süresince yerel ve ulusal basından faydalanılmış, Başbakanlık OsmanlıArşivi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, İçişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü Arşivi,Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığı (ATASE) Arşivi, Ankara veİzmir Milli Kütüphaneleri, İzmir Kent Arşivi ve Müzesi, Afyonkarahisar BelediyeArşivi başta olmak üzere Afyonkarahisar'daki diğer kurum ve kuruluşların arşivlerindenyararlanılmıştır. Ayrıca Afyonkarahisar ile ilgili daha önce yapılmış bilimsel çalışmalarincelenmiş, kitap, makale, hatıra, seyahatname vb.yazılı kaynakların dışında, döneminolaylarına tanıklık yapmış kişilerden de istifade edilmiştir.Çalışma giriş bölümü dışında altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümündeAfyonkarahisar şehrinin konumu, coğrafi yapısı ve ilkçağlardan Türk hakimiyetine,Sahibata Beyliği'nden Milli Mücadele dönemine kadar olan gelişmeler ele alınmıştır.Birinci bölümde Milli Mücadele döneminde Afyonkarahisar'ın durumuincelenmiş, işgal öncesinde ve sonrasındaki gelişmeler ortaya konularak Atatürk'ünönderliğinde gerçekleştirilen Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Zaferi'yleAfyonkarahisar şehrinin Türk tarihindeki önemi vurgulanmıştır.İkinci bölümde, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde şehrin nüfusu ve idariyapısıyla, Cumhuriyet döneminde bu alandaki gelişmeler incelenmiştir.Üçüncü bölümde Afyonkarahisar şehrinin Cumhuriyet dönemindeki fizikigelişimi, imarı, bayındırlık hizmetleriyle, Afyonkarahisar Belediyesi ile Valiliğinin bualanda yaptığı çalışmalar ortaya çıkarılmıştır.Dördüncü bölümde Afyonkarahisar şehrinin iktisadi yapısı ortaya konmuştur.Şehrin ticaret ve sanayisi, ziraati, hayvancılık faaliyetleriyle, ormanları ve madenleri ileşehirdeki fabrika, imalathane, şirket, borsa, oda, cemiyet ve derneklerin durumuaçıklanmıştır.Beşinci bölümde Afyonkarahisar'ın sosyal ve kültürel alandaki değişimi elealınmıştır. Afyonkarahisar şehrinde Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden başlayarakCumhuriyet dönemindeki sağlık, haberleşme ve ulaşım, eğitim-kültür hayatındaki vebasın alanındaki gelişmeleri ile sosyal kuruluşlar, dernek ve cemiyetler, sinema, tiyatrove müzelerin durumu incelenmiştir.Altıncı ve son bölümde ise Afyonkarahisar'da kurulan siyasi partilerle, bupartilerin Afyonkarahisar'daki faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the work ? Afyon with respect to its political, social, economic aspects (1923? 1960) ? position, history, population and developments in its administrative structurein addition to social life, political structure, activities in education and culture andeconomic structure of the city of Afyonkarahisar are put forth for consideration.During the studies, local and national presses are taken advantage of PrimarilyBaşbakanlık Osmanlı Arşivi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, İçişleri Bakanlığı GenelMüdürlüğü Arşivi, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığı ( ATASE )Arşivi, Ankara ve İzmir Milli Kütüphaneleri, İzmir Kent Arşivi ve Müzesi,Afyonkarahisar Belediye Arşivi are made full use, and also it is derived advantage fromarchives of other associations and institutions in Afyonkarahisar. In addition to this,scientific studies carried out beforehand about Afyonkarahisar are examined, and it isbenefited from the persons who witnessed the events of the era out of written sourceslike books, articles, recollections, travel books etc. This study consists of six chaptersexcept introductory one. In the ıntroductory chapter, subjects as the position ofAfyonkarahisar, its geographical structure and the developments from antiquity toTurkish domination, from Sahibata Principality to the era of National Struggle areargued out.In the first chapter, the condition of Afyonkarahisar in the time of NationalStruggle is discussed. By putting forth the developments before and after the occupationfor consideration, the importance of Afyonkarahisar in Turkish history with BüyükTaarruz and Başkumandanlık Zaferi led by Mustafa Kemal Pasha.In the second chapter, in addition to the city?s population and administrativestructure in the last era of the Ottoman Empire, developments in this area in the time ofRepublic are examined.In the third chapter, in addition to physical development, roads and utilities,public works of Afyonkarahisar, the operations which Afyonkarahisar Municipality andGovernorship made in this field are marked.In the fourth chapter, the economic structure of Afyonkarahisar is put forth forconsideration. City?s commerce and industry, agriculture, stockbreeding, forests andmines in addition to the situations of factories, mills, associations, stock market,chambers, social bodies and organizations are revealed.In the fifth chapter, the change of Afyonkarahisar in social and cultural area istaken. Starting from the last period of the Otoman Empire, the situations of socialinstitutions, associations and social bodies, cinema, theaters and museums in addition tothe developments in welfare, communication and intercommunication, education andculture and press in the time of Republic.In the sixth and last chapter, information is given about the political partieswhich are founded in Afyonkarahisar and the activities of these parties inAfyonkarahisar