Timurlularda din-devlet ilişkisi
Relations between the state and religion in the Timurid state
- Tez No: 221601
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL AKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Din, en erken dönemlerden bu yana fert ve toplum hayatında önemli bir olgu olmuş ve devletlerin şekillenmesinde daima en etkili olan unsurların başında gelmiştir. Dolayısıyla din-devlet ilişkisi, insanoğlunun tarihî serüveniyle ortaya çıkan ve zaman içerisinde değişik boyutlar kazanan önemli bir kavram olarak, İlk ve Orta çağlarda devamlı gündemde kaldığı gibi, bu önemini günümüze kadar da devam ettirmiştir. Türk ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Timurlu Devleti'nde, başlangıcından yıkılışına kadar din-devlet ilişkisinin ele alındığı ?Timurlularda Din-Devlet İlişkisi? adlı tezimiz, üç bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm'de, Timurlu hükümdarlarının dinî hayatı ve Timurlu devlet idaresinde dinin etkisini; II. Bölüm'de, Timurlu hükümdarlarının din adamları ve dinî akımlar ile olan ilişkilerini; III. Bölüm'de ise, Timurlularda dinî makamları ve dinî kurumların himayesini ele aldık.
Özet (Çeviri)
Religion has always been an important phenomenon in individual and social life from the ancient times and one of the most important facts which shaped the states. Relations between state and religion came into existed with the history of the mankind and gained different dimensions as an important concept which has preserved its importance from the ancient times to the present. This Ph.D. dissertation entitled ?Relations between the State and Religion in the Timurid State? studies the relations between the state and religion from the beginning to the end of the Timurid state, which played an important role in Turkish and world history. The dissertation is consisted of three chapters. In the first chapter religious life of the Timurid sovereigns and impact of religion on the Timurid statecraft, in the second chapter relations of the Timurid sultans with the religious people and religious movements, in the last chapter religious offices and patronage of the religious institutions in the Timurid State are given.