Klazomenai dalgalı çizgi bezekli seramiği
Clazomenian wave line pottery
  1. Tez No: 221603
  2. Yazar: KOZAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR ERKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Arkaik Dönem boyunca çok genis bir cografyada karsımıza çıkan dalgalı çizgi bezekli seramik, günümüze degin bütün olarak incelenmemistir. Söz konusu seramik türünün onia bölgesinde yogun olarak üretildigi bilinmekle birlikte, bu bölgedeki üretim merkezleri de kesin olarak bilinmemektedir. Klazomenai'de gerçeklestirilen kazılar sonucunda bu türde seramige bol miktarda rastlanmakta, bu buluntular arasında bu kentteki üretime isaret eden üretim artıkları da yer almaktadır. Bu tezin amacı, bu atölyenin üretimini ortaya koymak, diger bölge veya kentlerden farkını tespit etmek, kronolojik ve tipolojik olarak sınıflamaktır. Klazomenai'de Arkaik Dönem kentinin üç ana evresi içinde degerlendirilen bu seramik türünün 7. yüzyıldan baslayarak 5. yüzyıla degin üretildigi tespit edilmistir. Yapılan degerlendirmede on üç vazo formu form bakımından degerlendirilmistir. Bu vazo formları amphora, hydria, oinokhoe, olpe, lekythos, askos, thymiaterion, krater, dinos, stamnos, pyksis, lekane ve kase formlarıdır. Bu vazo formlarının özellikle 6. yüzyılın son çeyreginde Klazomenai'ye özgü tiplerinin bulundugu tespit edilmistir. Söz konusu seramik türü bezeme bakımından da degerlendirilmistir. 6. yüzyılın son çeyreginde yaygın olarak kullanılan üst kısmı sivri, alt kısmı yuvarlak formdaki dalgalı çizginin sadece bu kentte uygulanmıs oldugu ve bu bezegin 6. yüzyılın son çeyreginden önce kullanımının bulunmadıgı tespit edilmistir. Bu bezek ?Klazomenai tipi U biçimli dalgalı çizgi? olarak adlandırılmıstır. Tez kapsamına alınan yaklasık 400 vazonun yapısal özelliklerinin homojen olması ve üretim artıklarının varlıgı tümünün Klazomenai atölyesinde üretildigine bir dayanak olarak görülmüstür. Söz konusu seramik türü 6. yüzyılın son çeyreginde büyük bir form çesitliligi göstermekte, sayı bakımından büyük bir yogunluk gözlenmektedir. Bu nedenle Klazomenai'de bu tür seramigin üretiminde bu dönemde bir patlama yasadıgı öne sürülmüstür. Klazomenai kökenli bazı vazoların Attika, Tocra ve özellikle Karadeniz kolonilerinde ele geçmesi de bu patlama fikrine dayanak olusturmustur. Bu çalısmada, söz konusu bu yogun üretimin sebebi figürlü seramik üretimindeki düsüs ile iliskilendirilmistir. Dalgalı çizgi bezekli seramigin Klazomenai'de 5. yüzyılda da üretildigi, ancak 5. yüzyıldan öteye gitmedigi tespit edilmistir. Dalgalı çizgi bezekli seramigin Klazomenai dısındaki üretim merkezleri konusunda da bazı öneriler ortaya konmustur. Bu kentler arasında Samos, Miletos, Khios, Rhodos, Khalkidiki ve Kilikia Bölgeleri basta gelmektedir. Bununla birlikte Batı Akdeniz ve Karadeniz kolonilerinde de bu tür seramigin taklitlerinin üretilmis olması muhtemel görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Waveline pottery that appears in a very extended geography during the Archaic period have never been fully studied until this day. Eventhough the production of waveline pottery is very common in the Ionian region the production centers are not determined exactly. The excavations in Klazomenai produced ample amount of waveline pottery and also slags which indicate to local production. This study is aimed to attest the local production in Klazomenai as well as determining the stylistic dissimilarities from the other regions and centers and classifying the local products in terms of chronology and typology. This study concluded that this type of pottery was produced from the 7th century to the 5th century ans classified in three main phases of Archaic period. In the context of the study 13 pottery forms are included, which are amphora, hydria, oinokhoe, olpe, lekythos, askos, thymiaterion, krater, dinos, stamnos, pyksis, lekane and bowl. It is determined that there were types of these forms which were peculiar to Klazomenai during the last quarter of the 6th century. The study also includes an assessment in terms of decoration. The waveline decoration with a pointed top and“U”shaped bottom was only used in Klazomenai prevalently in the last quarter of the 6th century. It is also substantiated that this type of decoration was not used prior to the last quarter of the 6th century. This type of decoration is named as“Clazomenian U type waveline”. The homogeneity of 400 vases studied in the context of this study and the presence of slags in the settlement proves that all of those vases were produced in Klazomenai. This type of pottery was modified in terms of form during the last quarter of the 6th century and the amount of production has increased dramatically. For this reason it is suggested that the production of waveline pottery during this period increased tremendously. The presence of Clazomenain waveline pottery at overseas centers such as Attica, Tocra and particularly in Black Sea colonies support this suggestion. This study concludes that the dramatical increase in the production of waveline pottery was owed to the decreasing production of figured pottery. . On the basis of the conclusions reached in this study waveline pottery has been produced until the 5th century in Klazomenai. The study also makes some suggestions for the other production centers of waveline pottery. These are Samos, Miletos, Khios, Rhodos, Khalkidiki and Cilicia regions. It also seems likely that imitations of waveline pottery were produced in western Mediterranean and Black sea colonies.