Kültürel ekoloji olarak sinema: Avrupa sineması üzerine incelemeler
Cinema as cultural ecology: Studies in European cinema
  1. Tez No: 221609
  2. Yazar: İLKNUR GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sinema hem bir sanat dalı hem de bir kitle iletişim aracı olarak kültür ile doğrudan bir ilişkiye sahiptir. Sinema filmleri hem toplumsal yapıya etkide bulunur hem de toplumsal yapıyı bir ayna gibi yansıtır. Sinemanın bir metin olarak kökenleri tragedyalara kadar uzanır. Öte yandan sinema mitlerin yeniden üretildiği en öenmli alanlardan biridir. Sinemanın bir metin olarak toplumsal yapıyı bu anlamda yansıtması Kültürel Ekoloji bağlamında incelenmelidir. Kültürel Ekoloji, doğa ile kültür arasındaki analojik ilişkiyi inceler. Kültür de tıpkı doğa gibi kendi içinde bazı ekolojik ilişkilere, sistemlere sahiptir. Kültürel ekoloji, sinema ve edebiyat gibi metinlerin kültürün aksayan, tek yönlü işleyen yanlarını kaydedip reaksiyona geçtiğini ifade eder. Bu yüzden Kültürel Ekoloji sinema ve edebiyatın doğa ve kültür arasındaki analojik ilişkiyi açıklamada yararlı olduğunu ifade eder. Kültürel Ekoloji, doğa ve kültür arasındaki, Apollon ve Dionysos arasındaki dikotomik ilişkiyi yeniden ele alır ve bu dikotomileri entegrasyona dönüştürür. Hubert zapf'ın Üçlü İşlev Modeline göre sinema filmleri kültürü temsil eden ve onu eleştiren bir Kültür Eleştirel Üstsöyleme, kültürün öteki olarak betimlediğini mizanse eden bir Kurmaca Karşıt Söyleme ve bunların bir araya geldiği bir Uzlaştırıcı Söylemlerarasılığa sahiptir. Bu bağlamda Avrupa Sineması filmleri Üçlü İşlev Modeli açısından incelendiğinde Apollonik ve Diyonizyak unsurların, doğa ve kültürün harmonik bir şekilde olmasa da karşı karşıya geldiklerini ve bu karşılaşmanın kültürü yenilediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Cinema as an art and as a mass media has a relation with culture. Movies not only affects the social structure but also illustrates it. As a text, origin of cinema is based on anthic tragedy. Additionally, cinema is one of the most important contexts in which myths are reproduced. Cinema as a powerful text in illustrating social constructure should be studied in the wiev of Cultural Ecological approach. Cultural Ecology is focused on the analogic connection between nature and culture. Culture, like nature, has some ecological relations and systems. Cultural Ecology offers that texts like cinema and literature record the one-sided, unfair processes and definitions of culture and react within larger cultural systems. That?s why, Cultural Ecology claims that cinema and literature is necessary to explain and study the analogic connection between nature and culture. Cultural Ecology, redefines the dichotomic relation between nature and culture, Apollo and Dionysus and reintegrates these dichotomies in refreshing way. According to Hubert Zapf?s Triadic Function Model, movies are consist of Cultural- Critical Metadiscourse representing and criticizing culture, Imaginative Counter- Discourse articulating neglected, marginalised ?the other? of culture and Reintegrative Inter-Discourse in which Cultural-Critical Metadiscourse and Imaginative Counter-Discourse reintegrate. In this context, when European cinema films are studied by the help of Triadic Function Model Apollonian elements and Dionysian elements, nature and culture come together and reintegrate not in an harmonic way but in a refreshing and renewing way.