İçsel büyüme ve Türkiye'de yatırım harcamaları
Endogenous growth and the investment expenditures in Turkey
  1. Tez No: 221618
  2. Yazar: FULYA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. AYŞEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki kamu sektörü yatırımlarının ve özel sektör yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde büyüme kavramı ve büyüme teorileri kısaca özetlenmiş, daha sonra İçsel Büyüme Teorileri'nin Neoklasik Büyüme Teorisi'nden farkları ve İçsel Büyüme Modelleri anlatılmıştır. İkinci bölümde büyüme teorilerinde yatırım harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi incelenmiş, Barro'nun (1988) Modeli açıklanmış, daha sonra bu konuyla ilgili literatür çalışması özetlenmiştir. Üçüncü bölümde ise, 1963-2005 yıllarını kapsayan veri seti kullanılarak Türkiye'de yatırım harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, her iki yatırım türünün de Türkiye'de büyümeyi pozitif yönde etkilediği; ancak özel sektör yatırımlarının kamu sektörü yatırımlarına göre büyüme üzerinde daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Değişkenler arasında belirli bir nedensellik ilişkisi yakalanamamıştır; ancak öngörü hata terimlerine yapılan varyans ayrıştırmasına göre, özel sektör yatırım harcamalarında meydana gelen değişimlerde büyümenin etkisi oldukça büyük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the effect of public investment and private investment on economic growth in Turkey. There are three sections in this study. In the first section, the concept of growth, growth theories through the history, the differences between Endogenous Growth and Neoclassical Growth Theories and the Endogenous Growth Models are explained. In the second section, the relationship between investment expenditures and economic growth is investigated. Barro?s (1988) Model is also explained here, and the literature review is summarized. In the third section, the relationship between investment expenditures and economic growth in Turkey was examined by using the data set for the years 1963-2005. As a result, it?s found that both investment types have a positive effect on the growth of Turkey. It?s also observed that the effect of private investment on growth is bigger than the effect of public investment on growth. Even though a causality relationship between variables isn?t detected, according to the variance decomposition of forecast errors, it is found that growth has a big effect on private investment.