Avrupa Birliği sürecinde Türk beyaz eşya sanayiinin uluslararası pazarlara açılması
International market expansion of the Turkish white goods sector with respect to the European Union
- Tez No: 221619
- Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türk Beyaz Eşya Sektörü uzun bir geçmişe sahip olmamasına rağmen, hızlı bir gelişme göstererek ülkemizin önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir. Ülkemizde beyaz eşya sektörüne ilişkin ilk üretim 1955 yılında İstanbul'da montaj sanayiine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. 1980'li yıllara kadar birkaç firmanın faaliyet gösterdiği Beyaz Eşya Sektörü, 24 Ocak 1980 Ekonomik İstikrar Tedbirlerinden sonra serbest pazar ekonomisine geçişle birlikte hızlı bir gelişme sürecine girmiştir. Sektörün yurt dışı pazarlara yönelmesi 1990'lı yıllarda başlamış, günümüzde de artarak devam etmektedir. Türkiye'nin beyaz eşya ürünleri alanında dış pazarlara açılma çabalarıyla birlikte, ülke içinde üretim yapan firmalar teknoloji transferi ve kendi bünyelerinde yenilikler yaparak Dünya beyaz eşya sektörü liderleriyle rekabet edebilecek düzeye gelmişlerdir. Bu firmalar, iç ve dış beyaz eşya pazarlarında değişik ürün yelpazeleri ve markalarıyla yoğun bir rekabet içinde bulunmaktadırlar. Sektör, özellikle Gümrük Birliği sonrası dönemde büyük bir gelişme göstermiş ve Avrupa pazarında önemli bir pazar payını elde etmiştir. Bugün, Türk Beyaz Eşya Sektörü son yıllarda elde ettiği yüksek büyüme hızı ile Avrupa pazarında İtalya ve Almanya'dan sonra üçüncü büyük üretici olmuştur. Sektörün hedefi AB'nin en büyük üretim merkezi durumuna gelmektir. Bu çalışmada, Türk Beyaz Eşya Sanayiinin gelişmesi ve uluslararası pazarlara açılma süreci üzerinde durulmuş ve bir firma örneği ile bu sürecin gelişim olanakları araştırılmıştır. Bu bağlamda Türk beyaz eşya sektörünün önde gelen firması Arçelik A.Ş. örnek firma olarak seçilmiştir. 1955'te kurulduğundan beri Arçelik A.Ş., hızla değişen Türk Pazarına uyum sağlamakta başarılı olmuştur. Arçelik A.Ş., yurt içi pazarda Beko ve Altus markalarıyla liderliğini güçlendirirken, yurt dışında da başta Beko ve Blomberg olmak üzere diğer markaları ile büyümeye devam etmektedir. Şirket, uluslararası satış cirosunun yaklaşık %80'ini markalı satışlarla gerçekleştirmektedir. Bağımsız araştırma kuruluşu GFK tarafından yapılan; Avrupa, Türkiye ve Rusya olmak üzere 27 ülkeyi kapsayan analize göre, bu coğrafyada Arçelik A.Ş.'nin markalarıyla elde ettiği pazar payının %10 seviyesine ulaştığı belirlenmiştir. Arçelik A.Ş., bugün Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üretilerinden biri konumunda olup yurt dışı satışlarının konsolide ciro içindeki payı ise %48'e ulaşmıştır. Arçelik A.Ş., ülke içinde uzun yıllardır koruduğu pazar liderliğini sürdürmek ve dünya çapında global oyuncu olmak için, AR-GE'ye önem vermeye ve yenilikçi ve rakiplere göre fark yaratacak teknolojiler üretmeye devam etmelidir.
Özet (Çeviri)
Despite its short history, Turkish White Goods Sector has shown a rapid development and become one of the most important sectors of our country. First production in the Turkish White Goods Sector was made as assembly-based in 1955 in Istanbul. In the market, several companies were in operation until 1980?s. After 24 January 1980?s Economical Stabilization Measures leading to the free market economy, Turkish White Goods Sector has shown a rapid improvement process. International market expansion trend of the Sector has begun in 1990s and continues increasingly to grow today. Through technology transfers and innovations, the domestic white goods manufacturing companies has achieved to compete against other world leading white goods manufacturing companies. With their different product ranges and brands, these companies are experiencing a high competition both within domestic and international white goods markets. Especially after Customs Union (1996), the Sector has shown a great development and got an important market share in the European Market. Today with its high growth rate, Turkish White Goods Sector has become the 3rd biggest manufacturer in the European Market after Italy and Germany. The sector?s aim is to become the biggest manufacturer in Europe. In this study, Turkish White Goods Industry?s development and international market expansion process is examined with a company case. Because it is a leading company in the Turkish White Goods Market, Arçelik A.8. is selected as a sample company. Since it was established in 1955, Arçelik A.8. has performed well in adapting itself to the rapidly changing Turkish Market. In white goods and electronical products, Arçelik A.8. strengthens its leadership in the domestic market with the brand names of Arçelik, Beko and Altus and continues to grow abroad with Beko and Blomberg. The Company's branded sales has an 80% share in the overall international sales revenue. According to an analysis by the independent research company GfK covering 27 nations including European countries, Turkey and Russia, the Company has garnered a 10% market share in the region. Today, Arçelik A.8. has become one of the biggest white goods manufacturing companies in Europe with the share of international sales in the consolidated revenue reaching 48%. Arçelik A.8. should continue investing in R&D and creating a differentiating technology than the rivals in order to maintain its leadership in the domestic market and become a global player in the international markets.