Maçka Devlet Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarından odun hammaddesinin yakacak odun amacıyla tüketilmesinin sosyo-ekonomik analizi
  1. Tez No: 22162
  2. Yazar: MUSTAFA FEHMİ TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET ülkemizde orman köylüsünün içinde bulunduğu sosyal, ekonomik, kültürel ve cografik şartların zorlamasıyla, Devlet Ormanlarından odun hammaddesi yakacak odun amacıyla yasadışı yollarla tüketilmektedir. Böylece, ormanlar ekonomik ve sosyal -fonksiyonlarını tam olarak görememekte ve ormancılık sektörünün gayri safi milli hasıla içindeki payı oldukça küçük kalmaktadır. Bu araştırmayla, Devlet Ormanlarından odun hammaddesinin yasal olmayan yollarla yakacak odun amacıyla tüketilmesinin sosyo-ekonomi k analizini yapmak ve probleme uygun çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırma alanı olarak Maçka Devlet Orman îçletme Müdürlüğü, diğer bir deyişle 70 köye sahip Maçka tlcesi seçilmiştir. Araştırmada yüz-yüze görüşme sonucu gerçekleştirilen anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; 70 köyde 199O yılında tüketilen yakacak odun miktarının 244816 ster, orman isletmesince aynı yıl köylülere verilen zati yakacak odun toplamının 17445 ster olduğu; böylece, gizli yakacak odun tüketiminin 227371 ster olarak gerçekleştiği belirlenmiştir. Köylüye verilen zati yakacak odun miktarı, köylünün tükettiği yakacak odun miktarının %7'sine, orman isletmesinin yapacak ve yakacak odun üretim miktarı gizli yakacak odun tüketiminin /CH'ine ve orman isletmesi gelirinin, gizli yakacak odun tüketimiyle oluşan ekonomik kaybın ancak X60'ına ulaştığı bulunmuştur. Köylerin yakacak odun tüketim miktarlarıyla gizli yakacak odun tüketim miktarları arasında istatistiksel anlamda -fark bulunmazken, 31., 32. Madde ve Belediye Köylerindeki yakacak.odun tüketim miktarları arasında fark bulunmuştur. Köylerde yakacak odun tüketimieriyie; rakım, ilçeye. -uzaklık, korumasız ev oranı ve hayvan sayısı arasında pozitif yönde; tüpgaz tüketimi, korumalı ev, ormana uzaklık ve kişi basına düsen orman alanı arasında ise negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. viii
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is fact that our forest existence has been insufficient both in quality and in quantity. The people living in and around The State Forests have been illegally using up the wood rawmaterial as fuel wood because of the social, economic and geophraphic problems. Forestry sector has a little share in gross national product due to the fact that the rawmaterial is used up as fuel wood instead of being used in industrial fields. The main objective of this research is to analyse the economic and social aspects of the problem related to the illegal wood rawmaterial consumption as fuelwood from The State Forests and to find out possible and appropriate solutions to the problem. Macka State Forest Enterprise with 70 villages was chosen as research area. In order to carry out this study, a face-to-face questionarie method was used. As a result of this study, it was noticed that..the amount of fuelwood consumption in 70 villages was 171371m in 1990. The total amount of fuelwood per house provided by the forest enterprise was 12212m° in the same year and therefore the amount of illegal fuelwood consumption was 159160m. This research showed that the amount of fuelwood provided by the forest enterprise for each house in the villages was only 77. of the amount of fuelwood the villages used up. In addition, the wood production of the forest enterprise was only 11% of the illegal fuelwood consumption and the ecopomic loss as a result of this illegal fuelwood consumption amounted to 3% of the growing stock of the forest enterprise. Moreover, the income of the forest enterprise from the sale of the forest products has been equal to 60% of the economic loss from the illegal fuelwood consumption. In 70 villages, the gross income per person from agriculture, forestry and cattle breeding according to the current producers" prices is $312. In the villages subjected to the investigation, a statisticial difference was not found between the amount of fuelwood consumption and illegal fuelwood consumption per house. In three types of villages formed according to The 6831 Forest Act, the amount of fuelwood consumption per house was statisticially different. In 70 villages, there was a statisticially positive relation between the fuelwood consumption and the altitudes of villages, the distances between the town centre and ixvillages, the number of old houses, stoves, cows and the usage of three stone -fire and a negative relation between the fuelwood consumption and the population density of the villages, the amount of liquid gas consumption, the number of new houses, the distance between forests and villages, the unit forest area per person and the number of people per house. Finally; the economic, social, cultural, legal, technical, managerial and psychological reasons for the illegal fuelwood consumption from The State Forests have been studied and necessary and appropriate solutions have been proposed.