Akşehir Taş Medrese Müzesi'ndeki Türk Dönemi seramikleri (2000-2001 anıt meydan'da yapılan kurtarma kazısı seramikleri)
The ceramics the Turkish Period in the Akşehir Taş Madrasa (the rescue excavation ceramics in the anit square in 2000-2001)
- Tez No: 221665
- Danışmanlar: PROF. BOZKURT ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
2000, 2001 ve 2004 yıllarında, Aksehir Müzesi, Selçuk Mahallesi'nde, Anıt Meydan olarak anılan alanda kurtarma kazıları gerçeklestirmistir. Dıs kale surlarının bir kısmının ortaya çıkarıldıgı bu kazılar esnasında çesitli dönemlere ait seramikler bulunmustur. Aksehir'de yapılan kurtarma kazıları iki önemli sonuç vermistir. Bu sonuçlardan birincisi yogun seramik buluntusu elde edilmesidir. Bugüne kadar pek bilinmeyen ve yalnızca çinileri ile dikkati çeken Aksehir'in, seramik alanında da önemli örneklere sahip oldugu ortaya çıkmıstır. kinci önemli sonuç ise seramik malzemenin yanı sıra fırın malzemelerinin de bulunmus olmasıdır. Bu malzemeler, Aksehir'de bir seramik üretiminin varlıgını kanıtlar niteliktedir. Aksehir'de seramik üretiminin oldugunu kanıtlayan malzemeler içerisinde; üçayaklar, fırın ayakları, hatalı seramikler ile cüruf denilen fırın kalıntıları ve kalıp benzeri buluntular yer almaktadır. Aksehir buluntuları içerisinde çesitli kap türleri vardır. ncelenen seramikler içerisinde derin kaplar, testiler, sürahiler, kürevi-konik formlular, kandiller, mataralar, kapaklar ve lüleler bulunmaktadır. Aksehir'de Anadolu Selçukluları tarafından alındıktan sonra özellikle 13. yüzyılın baslarından itibaren imar faaliyetlerinin gerçeklestirildigi görülmektedir. Kentteki yapılar da 13. yüzyılın çesitli dönemlerine tarihlenir. Bütün bu veriler ele alındıgında Aksehir seramik ve çinilerinin ?lüleler hariç- 13. yüzyıla tarihlendirmek mümkün olmaktadır. Osmanlı dönemine tarihlenen lüleler ise form ve malzeme özellikleri dikkate alındıgında 17.-19. yüzyıllar arasında yapılmıs oldukları anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2000, 2001 and 2004, rescue excavations were carried out in the area of Anıt Meydanı in Aksehir Museum in Selçuk District. Ceramic works remaining from various eras were found during these excavations in which some parts of the city walls were uncovered as well. These rescue excavations carried out in Aksehir bore two important conclusions: first one is that a good deal of ceramic works were unearthed. It was realized that Aksehir, which had been known for its glazed tiles only, has important pieces of ceramic works, as well. Secondly, along with ceramic material, there is also kiln material found. These materials prove that Aksehir was once a center of ceramic production. Among the materials proving that the ceramic production was once held in Aksehir are tripods, kiln stands, faulty ceramic pieces, kiln remains called slag and mould-like findings. Among the Aksehir findings are various types of vessels. The ceramic pieces studied involve deep vessels, jugs, water-bottles, conical globe pieces, oil lamps, flasks, covers and pipes. Zoning activities have been carried out since Aksehir was taken over by Anatolian Seljuk Sultanate, especially the beginning of 13th century. The buildings in the city date back to various times in the 13th century. Given all these data, Aksehir ceramic and china works ? except for the pipes- can be dated back to as much as 13th century. As for the pipes remaining from Ottoman times, taking the form and material characteristics into account, they seem to be made between 17th-19th centuries.