Trabzon'da iç göçler kentle ekonomik sosyal ve kültürel bütünleşme
- Tez No: 22168
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkedeki kentleşme olgusuna paralel olarak, Trabzon'da da bu olgu ağırlığını sürdürmektedir. Bunun sonucu olarak göç hare keti de canlılığını sürdürmektedir. Bu çalışma ile Trabzon ken tine il içinden, bölgeden ve ülkeden gelen göçlerin mekansal ve iç yapıları incelenmektedir. Birinci bölümde, genel olarak kentleşme olgusu üzerinde du rulmakta ve Trabzon'da gözlenen kentleşme ile ülke değerleri karşılaştırılmaktadır. İkinci bölümde, göç kuramları ve göç olgusu kısaca açıkla narak genel göç nedenleri incelenmekte, göçmenlerin kentte kar şılaştıkları sorunlar ve bu sorunların niteliksel olarak değiş mesine değinilmekte, göçmenlerin kentteki sosyo-ekonomik ve top lumsal ilişkileri irdelenmekteedir. Üçüncü bölümde, çalışmada izlenen yöntem belirtilerek, göç kuramlarının Trabzon kent ölçeğinde değerlendirmesi yapılmakta dır. Göç yoğunluğu, nerelerden geldiği ve kent içinde konut lan- mada mekansal tercihlerin nereler olduğu üzerinde durulmakta, göçle beklentiler arasındaki ilişki, kente ve kent kültürüne u- yum, ekonomik gelişme v.b. incelenerek neden-sonuç ilişkileri istatistikssel değerlerle ölçülmeye çalışılmaktadır. Dördüncü bölümde ise genel bir değerlendirme-sonuç yapıla rak göçe ilişkin bazı genel politika önerileri üzerinde durul maktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been in a rapid urbanization process since 60' s. As many cities, Trabzon, too, has its chare of this process. In this study, spatial distribution of migration and socio-economic characteristics of migrants are examined in detail in the case of Trabzon. Also, it is invertigated social and economici in tegration of migrants to urban life in Trabzon. In the first chapter, it is explained the fact of urbaniza tion in Turkey in general and urbanization in Trabzon on the comparative base with the nation as a whole. In the second chapter, after explaining briefly the migration theories, the problems that mgrants face to in the clül aro al terations in problems over time are explained. Then, basing on the literature, the social and economic relation within migrants and also between migrants and city dwellers are argued In the third chapter, introducing the research methodology, migration to Trabzon is investigated on the bases of migration theories. Also, it is examined the intensity and origineof mig ration, spatial preferences of migrants among urban quaters on housing, the relalationships between migration process and expectations from migration, change in economic and social well- being, and the phases of urbanization (adaptation of urban habits, relation to city dwellers etc. ). All the facts and relationships are evaluated with statistical methods. The fourth chapter covers the conclution, the over all eva luation of the study and some policy proposals and implications. VI