Konik halka yüzeyli türbülatörlerin kazan verimine etkileri
The Effects of conical turbulators on the efficiency of an oil-fired boiler
  1. Tez No: 22167
  2. Yazar: CEVDET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEOMAN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, konik halka yüzeyli türbülatörlerin 90/70 lik buhar kazanlarındaki uygulamaları ele alınmıştır. Bu uy gulamalarda kazan veriminin araştırılması ve enerji tasarru funun gerçekleştirilmesi araştırmanın temel hedefi olmuştur. K.T.Ü. Makina Mühendisliği Bölümü, Termodinamik Labora- tuvarmda bulunan duman borulu sıcak su kazanında türbülatör- süz olarak yapılan deneyler için kazan verimi ve termodinami ğin II. kanun verimleri hesaplandıktan sonra, aynı çalışma şartlarında kazanın türbülatörlü çalışmasına ait elde edilen kazan verimleri ile termodinamiğin II. kanun verimi hesapla narak kazanın türbülatörlü ve türbülatörsüz çalışma şartla- rmdaki kazan verimi ve termodinamiğin II. kanun verimleri karşılaştırılmıştır. Deneylerde kullanılan konik halka yüzeyli türbülatörle rin eğim açısı 14° ile 20° seçilmiştir. Kazanda duman borusu içine yerleştirilen türbülatör sayısı 200 adet olup, yerleşim düzenleri akış istikametinde genişleyen pozisyondadır. IX
Özet (Çeviri)
In this study, the applications of conical“turbulator”inserts for (90/70) smoke tube boilers are studied. In all of these applications, improved efficiency and reduced energy consumption are continuing goals. This thesis describes experiments conducted at the Karadeniz Technical university, Heat Transfer Laboratory, to determine the first law and the second law efficiencies of an oil-fired boiler, for the cases of with and without inserts ( turbulators ) in the same operating conditions, and the results compared. The slope angles of the conical turbulators used in the experiments are chosen to be 14 "-20°. The number of the turbulators which are inserted in the tube of smoke are 200. Their installation position in smoke tube, are kept in peri odically enlarging construction, in accordance with flow direction. x