Türkiye'de iç göç ve sosyo-ekonomik uyum süreci: İstanbulda'ki Trabzonlular örneği
Immigration and socio-economic adaptation process of Turkey: A case study on people from Trabzon living in Istanbul
- Tez No: 270913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN VATANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Göçler çok farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu ise farklı sonuçların doğmasına yol açmaktadır. Genel olarak düşünüldüğünde göçler sosyal, kültürel, siyasal, ekonomik vb. nedenlerle oluşabildiği gibi, bu alanlarda etkilere yol açacak şekilde sonuçlanabilmektedir. Bu durum göç olgusunun çok farklı bilim dallarının inceleme konusu olmasını sağlamıştır. Göçler genel olarak zorunlu, gönüllü, iç, dış, işgücü ve beyin göçü şeklinde sınıflandırılmaktadır. Tarih boyunca savaşlar, doğal afetler gibi nedenlerle yaşanan göçler artık günümüzde temel olarak ekonomik nedenlerden dolayı yaşanmaktadır. Türkiye'de ilk zamanlar düşük düzeyde yaşanan iç göç hareketleri, 1950'li yıllara gelindiğinde toplumu derinden etkileyen bir olgu haline gelmiştir.Yaşanan tarımsal dönüşümlerle birlikte itici bir hâl alan kır ve sanayileşmeye bağlı olarak çekici bir hâl alan kent, Türkiye'de iç göçlerin yoğun bir şekilde yaşanmasını açıklamaktadır. Buna, ulaşım ve haberleşme araçlarının gelişmesi, kırsal alanlardaki nüfus artışı gibi nedenler de eklenince kentsel alanlarda büyük nüfus yığılmaları olmuştur. Bunun sonucunda kentsel alanlarda çeşitli sorunlar meydana gelirken, göç eden kişiler üzerinde ve göç veren kırsal alanlarda da birçok sorun açığa çıkmıştır.Türkiye'de yaşanan yoğun göç dalgasından en çok etkilenen bölge ve il hiç kuşkusuz Marmara Bölgesi ve İstanbul'dur. 1950'li yıllardan günümüze İstanbul'un almış olduğu göçlerle birlikte nüfusu incelendiğinde, Trabzon doğumlu olanların oranı oldukça yüksektir. Bu çalışmada Trabzon'dan İstanbul'a göç edenlerin İstanbul'a sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik açıdan ne derece uyum sağladıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda Trabzon'dan İstanbul'a göç edenlerin İstanbul'a büyük ölçüde uyum sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migrations consist of varied reasons that lead to different results. Generally thinking, social, cultural, political, financial and such kinds of reasons may not only trigger migrations, but also the result may considerably affect these areas. Therefore, migration has become a broad research area of various disciplines. In general, migrations are classified into forced, voluntary, immigration, emigration, labor migration and brain drain. Migrations, which had occured because of wars or natural disasters in the past, have recently begun to happen due to the economic distress. Initially, there was a low-degree immigration in Turkey, but in 1950s, it became a powerful affair which deeply impressed the society.Repulsive rural life with agricultural recrations and charming urban life dependent on industrialization proves the dense migrations in Turkey. Besides, devoloping transportation and communication means, population growth in rural areas are also contribute to the urban population. Thus, some problems have occured on immigrants in urban areas as well as migrated rural areas.Marmara region and İstanbul are no doubtly the most densely affected areas in Turkey due to the widespread migration wave. When the population of İstanbul with all its immigrations since 1950s was analyzed, the ratio of people born in Trabzon is considerably high. This study investigates the adaptation rate of those people migrated from Trabzon to İstanbul in terms of social, cultural, political, and financial ways. The results of the investigation shows that immigrants from Trabzon easily adjusted themselves to live in İstanbul.