Sürekli mıknatıslı doğru akım lineer adım motorunun gerçekleştirilmesi ve sayısal denetimi
  1. Tez No: 22175
  2. Yazar: SIRRI SUNAY GÜRLEYÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uygulamada kullanılan değişik yapıda birçok elektrik makinası vardır. Bu makinalar ya belirli bir amaca uygun şekilde tasarlanır yada bazı mekanik sistemler sayesinde makina istenen bir amacı sağlar, örneğin döner makinalarla öteleme hareketi bazı ara sistemler kullanarak sağlanır. Ama lineer maki nam n bulunması ve uygulamada kullanılmasıyla verim kaybına neden olan bu ara sistemler çıkarılabilir. Lineer makina döner, maki nam n radyal düzlem boyunca kesilip açılmasıyla elde“ edilir. Yine doğrusal hareket sağlayan diğer bir tasarım ise lineer hale getirilmiş makinanın hareket yönüne paralel eksen boyunca sarılıp silindirik hale getirilmesidir. Bu şekilde lineer makinadan ”. Tübülar Makina " adında yeni bir tür elde edilir. Bu tez çalışmasında gerçekleştirilen motor Tübülar yani tüpseî yapılı, rotoru sürekli mıknatıslı lineer hareketli doğru akım adım motorudur. Motor denetimi lojik devrelerle ve EPROM'un belleğine yerleştirilmiş bilginin çıkışa aktar ı îmas ty İn gerçekleştirilmiştir. Denetim açık çevrimli olarak tasarlanmıştır. Ayrıca son bölümde konuyla ilgili öneriler getirilmiştir. Ekte ise maki nay la ilgili bazı fotoğraflar verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
In application, there are numerous type of electrical machines. These are either designed for a specific purpose or used to realize a specific purpose with additional mechanical systems. For instance, some mechanical systems are used to obtain a linear motion from rotating electrical machine. But, if this type of motion is produced by a linear electrical motor, the mechanical system can be discarded since it causes a decrease in efficiency. Linear machine is basically obtained by cutting and unrolling the rotating machine in radial plane. Another linear motor which provides again a linear motion can be obtained by rerolling the linear machine just mentioned along the axis parallel to its movement direction and putting it in a cylindrical form. Thus a new type of linear machine named“Tubular Machine”is constructed. In this study, a tubular type linear D.C. stepping motor with permanent magnet rotor has been designed and constructed. The motor control with open loop has been realized by the logic elements and the data registered in EPROM. In the last chapter some suggestions are made for the future work. In the appendix, the photograps related to some parts of the machine are given. IV