Güç elektroniğinde kullanılan devrelerin bilgisayar yardımı ile çözümlenmesi
  1. Tez No: 22176
  2. Yazar: MELİKE ÖZLEM UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN ÖNBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Elekrtik - Elektronik devrelerinde birçok çözümleme yöntemi geliştirilmiştir. Her jbirinin Mr diğerine üstünlükleri vardır. Bu çalışmada yapılan ise, INCIDENCE MATRİS kurulması yöntemini içeren, çözümleme yönteminin, bilgisayar yardımıyla kurulması ve genel lestirilmesidir. Bu yöntem önce en basit devre üzerine kurulmuş, daha sonra adım adım genelleştirilmeye geçilmiştir. Genelleştirilmeye geçi ürkende şimdiye kadar kurulan bilgisayar destekli çalışmaların dışında bir yol izlenmeye özen gözterilmistir. Çalışmaya yani iz direnç, akım kaynağı ve gerilim kaynağı içeren RNET bilgisayar programının genelleştirilmesi ile başlanmıştır.Daha sonra adım adım, indüktans, sığa, diyot içeren daha karmaşık devrelerin çözümüne geçilmiş ve çeşitli programlara üstünlükleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various analysis tecniques have been developed for electrical and electronical circuit. Each technique has advantages over the others. A computer analysis programe is developed in this thesis. The program is includes incidence matrix analysis technique together with L,C and switching semiconductor elements. First, a computer program knows as RNET is generalized. RNET includes only resistors, voltage sources and current sources. Next, the companion model concept is employed to be included in the RNET as sources and resistors, but time dependent. The last step in the program development has been to realise the model for the switching semiconductor elements, namely the diode and the thyristor. The program developed has been described and applied to several pratical cases. Consequently discussions of results and proposals for further work has been given.