Değişik ısı perdelerinin örtü altında yetiştirilen bazı biber çeşitlerinin verim ve kaliteleri üzerine etkileri
The Effects of different thermal screens on yield and oality of some important pepper cultivars grown in poliethylenehouses
- Tez No: 22174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu denemede, faklı ısı perdelerinin polietilen sera da tek ürün olarak yetiştirilen bazı biber çeşitlerinin verim kalite ve erkenciliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme, Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Araş tırma ve Uygulama Arazisi 'nde 1990-91 yılında yapılmıştır. Denemede dört farklı ısı perdesi kullanılmıştır. Bun lardan üçü Hollanda Ludvig Svensson firması yapımı olan LS 10 LS 11 ve LS 16 ısı perdeleri, diğeri saydam pol ietilendir. Denemede kullanılan biber çeşitleri ise; Andalus Fi, Galaxy Fi, E 998 Fi ve E 5596 Fı'dir. Deneme süresince perdelerin sera sıcaklığı üzerine etkileri ölçülmüş ve sonuçta perdelerin etkilerinin farklı olduğu bulunmuştur. Ortalama minimum sıcaklığın, dış ortama göre; P.E.'de 2°c, LS 10'da 2.5°c, LS 16'da 3°C ve LS ll'de 3.5°C daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Isı perdelerinin erkencilik üzerine etkileri ista- tistiki olarak önemli olmamakla beraber P.E.'e göre LS 10, LS 11 ve LS 16 ısı perdeleri 3-4 günlük bir erkencilik sağlamış tır. Toplam verimde en iyi sonucu P.E. (3406 g/bitki) ve LS 10 (3158 g/bitki) ısı perdeleri verirken, bunu LS 16 (2621 g/bitl'i) ısı perdesi izlemiş ve en düşük toplam verim ise, LS 11 (2456 g/bitki) ısı perdesinden alınmıştır. Biberin pazar fiyatının yüksek olduğu Ocak-Nisan ayları arasındaki verimde ise özellikle LS 10 ile LS 11 ve LS 16 ısı perdeleri daha iyi sonuç vermiştir. Meyve kalitesi olarak incelediğimizde en kaliteli meyveler hasat periyodu sonunda P.E. ve LS 10 ısı perdesinden XIalınırken, bunları LS 16 ve LS 11 ısı perdeleri izlemiştir. Haşatın yapıldığı ilk aylarda ise en kaliteli meyveler LS 10 ve LS 16 ısı perdesinden alınmıştır. Denemede kullanılan biber çeşitlerinde erkencilik, verim ve kalite açısından en iyi sonuçlar sırasıyla E 998 Fi, Andalus Fi, Galaxy Fi ve E 5596 Fi 'den alınmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Different Thermal screens on Yield and Qality of Some Important Pepper cultivars Grown in Poliethylenehouses. In this research, the effects of different thermal screens on earliness, yield and quality of some important pepper cultivars grown in poliethylenehouses were investiga ted. The research was conducted on the Experimental Rese arch Station of Agricultural Faculty of Akdeniz university in Antalya, during the period of 1990-91. In the experiment; LS 10, LS 11, LS 16(Alüminized LS screens) and transparent polyethylene plastic film (0.02mm) were used as thermal screens. The pepper cultivars tested in the experiment were Andalus Pi, Galaxy Fi, E 998 Fi and E 5596 Pi. Prom the temperature measurements taken during the period of growing peppers, it was observed that the effects of thermal screens on the inside temperature were found different. The average minimum temperatures were 3.5°c higher under the LS n, than outside values. Temperatures differences between inside and outside the greenhouse were recorded as 3°C under the LS 16, 2.5°C under the LS 10 and 2°C under the transparent polyethylene thermal screen. No significant differences were found between thermal screens in respect to earliness of fruits. However, LS 10, LS 11 and LS 16 thermal screens were given 3-4 days earliness when compared with the effect of transparent polyethylene plastic. XIIIAs far as the total yield is concerned, transparent polyethylene plastic gave the highest yield with 3406 g/plant. This was followed by LS 10 with 3158 g/plant, LS 16 2620 g/plant and finally LS 11 with 2456 g/plant. When pepper price was high in the market, between January and April, especially LS 10, LS 11 and LS 16 gave better results than polyethylene. The highest quality fruit was obtained under transparent polyethylene plastic and LS 10 screen. These were followed by LS 16 and LS 11 in order. The highest quality fruits were obtained from LS 10 and LS 16 thermal screens at the beginning of the harvesting period (January, Pebruary and March months). The pepper cultivar B 998 Fi gave the best results in earliness, quality and yield. This was followed by Andalus Fi, Galaxy Fi and E 5596 Fi. XIV