Din değiştirmenin sosyolojik sonuçları (Bulgaristan örneği)
Sociological results of conversion
  1. Tez No: 221813
  2. Yazar: MUSTAFA ALİSH HADZHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSLAN TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezin amacı, tarihi ve aktüel bağlamda Bulgar toplumundaki din/toplum ilişkilerini ortaya koymaktır.Bulgaristan devleti kurulduktan sonra, dokuzuncu yüzyılda Bulgar halkı zorla Hıristiyanlıştırılmıştır.Protobulgarlardan bazıları da daha eski yerlerinde bulundukları dönemde Hıristiyanlığı kabul etmişlerdir. Bu günde Bulgarların iftihar ettikleri Aziz Konstantin (Kiril) feylesof ve Aziz Metodi Slav alfabesini icat etmişlerdir. Slav alfabe ve yazısının oluşması Slavların ortaçağda en belirli kültürel edinimidir.1396 yılında Bulgaristan, Osmanlı egemenliği altına geçer ve bir çok insan İslam dinine döner. Bu olayı Bulgar tarihçiler tarafından ?zorla İslamlaştırılma? gibi algılanıyor. Bu şekilde Osmanlıların Bulgarlara soykırım yaptıkları iddiasını ortaya atmaktadırlar. Osmanlı döneminden sonra Bulgarlar, Türk Müslümanları Hıristiyanlaştırmaya çalışmışlardır. Tabi bu Hıristiyanlaştırma Bulgar Ortodoks ve Protestan kilisesi tarafından yapılmıştır. Komünizm döneminde bütün dinler yasaklanmış olmasına rağmen, en çok İslam dini üzerinde baskı yapılmıştır. Bu sebepten dolayı zaman zaman göç hadisesi olmuştur. Komünizm döneminden sonra söz konusu yasaklar kalkmış, herkes kimliğine dönmüş, dinini ve dilini öğrenmeye başlamıştır Bulgaristan'da demokrasi döneminden sonra Protestan misyonerleri her fırsatı kullanmışlar ve Müslümanları Hıristiyanlaştırmak amacıyla faaliyetlere başlamışlardır. . Müslüman çocuklar Hıristiyanlaştırıp, papaz olarak yetiştiriliyor ve diğer Müslümanlara karşı kullanılıyorlar. Bu asimilasyona karşı durabilmeleri için Bulgaristan Müslümanları kendi dinine ve diline sahip çıkmak zorundadırlar.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to find out relation between society and religion, in Bulgarian society, both in histroical and actual context.After the establishment of Bulgarian state, in ninth century, Bulgarian society was forcly christinized. A part of Proto/Bulgarians had converted into Christianism, before settling in Bulgaria. Saint Constantin and Saint Metodi, they are really proud of Bulgarians, invented Cyrillic alphabet. This is the most distinguishing cultural gain of middle ages for Slavs. In 1396 Bulgaria came under the power of Ottoman Empire and many people Converted into Islam. Bulgarian historian accepted this processus as“Islamisation by force”. Through this they claim that Ottomans applied genoside to Bulgarians. After the Ottoman era Bulgarians tried to christinize Muslim Turks. This was done Bulgarian churc, both Orthodox and Protestant.During communist era all religions were banned but pressure on Islam was more and deep. For this reason sometimes emigration cases occured. After the communist era all prohibitions ended, all religious ant ethnic groups began to learn their religion and language. Protestant missioniries used this opportunity and began to christinize Muslim children. Muslim children, after being christinized and brought up as popes, are used against Muslims. Bulgarian Muslims have to defende their identity against this assimilation , through maintaning their religion and language.