Diplomaside iletişim yönetiminin uygulanması
The communications management applications in diplomacy
  1. Tez No: 221814
  2. Yazar: ZEHRA GÜNGÖR SANYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu araştırmanın amacı uluslararası ilişkilerin barışı oluşturmak için kullandığı en önemli araçlardan olan diplomasinin, iletişimin bir alt dalı olan halkla ilişkiler, iltişim yönetimiyle temelde ve uygulama alanında, birbirlerinden farklı olmadığını incelemek ve kanıtlamaktır. Ayrıca bu çalışmada, diplomasi sanatındaki uygulamaların, aslında iletişim yöntemlerinin uygulanmasından farklı olmadığı örneklerle ispat edilmeye çalışılmıştır.Tezin birinci bölümünde iletişim modeli olarak diplomasi ele alınırken önce iletişiminin tanımına ve tarih içersinde gösterdiği gelişime dikkat çekilmiştir. Buna paralel olarak diplomasinin tanımı ortaya konulmuş ve değişik diplomasi türlerinin fonksiyonları belirtilmiştir. Diplomaside iletişimin önemi ile diplomasi ve iletişim süreçleri ele alınırken duymak ve dinlemek, etkileşim ve empati, imaj yönetimi, algılama gibi temel iletişim unsurlarının diplomaside ne denli önemli olduğunun altı çizilmiştir. Ayrıca diplomasideki iletişim sorunlarının nedenleri incelenmiş ve diplomaside, savunma sırasında kullanılan iletişimin önemli bir silah olduğuna dikkat çekilmiştir. Diplomasinin ve iletişimin tarihsel bağlantıları incelenmiş; buradaki gelişmelerle birlikte diplomasi ve diplomatların rollerine ve tarihi geçmiş içersinde kendileri için çizilmiş statülere başvurulmuştur.Birinci bölümün ikinci inceleme konusu, diplomaside iletişim uygulamaları olmuştur. Burada sözsüz iletişim, sesssiz diplomasi ve susan diplomatın iletişimi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken mekan ve zamanın önemine, iletişimde kullanılan simge, renk ve giysilerin verdikleri mesajlara, beden dilinin hassasiyetine dikkat çekilmiştir. Sözlü iletişim ayrı olarak ele alınırken dilin diplomaside kullanımı, diplomasideki yazılı belgeler, medyanın rolü ve gündem oluşturmanın önemi vurgulanmıştır.Tezin ikinci bölümünde birer diplomasi aktörleri olan diplomatlar ve görevleri yakından incelenmiştir. Önce diplomatların kim olduklarına ve onların bireysel özelliklerine yakından bakılmış, daha sonra eşlerinin ve ailelerinin, eğitim ve kültürün onlar üzerindeki etkileri belirtilmiştir. Diplomatların sosyal davranışları ve bedensel mesajlarının meslek icraatlarındaki önemlerine dikkat çekilirken, liderlerin de birer diplomat oldukları ortaya konulmuştur. Burada güç ve lider ilişkisi incelenmiştir.Diplomatların görevleri incelenirken onların temsil yetkileri, bilgi toplamaları, müzakere, arabuluculuk, ikna, propaganda, lobicilik ve uzlaşma görev fonksiyonlarına başvurularak bu fonksiyonların birer iletişim fonksiyonları da olduğuna dikkat çekilmiştir. Diplomasinin uygulama araçları incelenirken geleneksel diplomasi çerçevesi içersinde uygulanan protokol kuralları, protokol kıyafetleri, törenler ve davetlerle diplomatik yazışmaların iletişim yönetiminin uyguladığı organizasyon ve davetlerin temelini oluşturduğu vurgulanmıştır. Diplomaside proaktif iletişim uygulamalarının savaşları ve çatışmaları önleyeceğine dikkat çekilmiş; reaktif iletişim uygulamalarının diplomaside ancak savaşları sona erdirmek için savaş sırasında ya da sonrasında mümkün olabildiği örneklerle ortaya konulmuştur.Tezin üçüncü ve son bölümünde diplomaside iletişim başarıları, başarılı diplomatik iletişim uygulamalarıyla, iletişim hatalarının görüldüğü başarısız diplomatik iletiim uygulamaları örneklerle incelenmiştir.Tezin bütününde, gerçekte diplomaside uygulanan kural ve yöntemlerin iletişim yöntemlerinden farklı olmadığı incelenmiş ve kanıtlanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze and verify that diplomacy, which is one of the major tools used by international relations to establish peace, and public relations (communication management) as a subdivision of communication are not different from each other by the means of basis and practice. With the examples presented in this study, it is tried to verify that the applications in the art of diplomacy and the applications of communication methods not different from each other.In the first part of this thesis, the definition of diplomacy and its development in history are emphasized, while diplomacy is explained as a communication method. In parallel with this, the definition of diplomacy is given and the functions of various types of diplomacy are defined. The importance of hearing and listening, interaction and empathy, image management, and perception in diplomacy is emphasized, while the importance of communication and the procedures of diplomacy and communication are analyzed. Also, causes of the communication problems in diplomacy are analyzed and significance of the communication, which is used as a gun in defense, in diplomacy is emphasized. The historical connection between diplomacy and communication is analyzed and together with the developments therein, diplomacy and diplomats? roles and their statues specified in history are called upon.The second subject analyzed in the first part is communication in diplomacy. Non-verbal communication, quiet diplomacy and quiet diplomat communications are analyzed there. The importance of place and time, and symbols used in communication, messages given by colors and clothing, and the precision of body language are emphasized in the analysis. The use of language in diplomacy, documents in diplomacy, the role of media, and the importance of formulating an agenda are highlighted, while verbal communication is studied separately.Diplomats as the actors in diplomacy and their missions are analyzed closely in the second part of the thesis. Firstly the identity of diplomats and their characteristics are focused on, and then the influences of their spouses and families, and the education and culture over them are defined. It is expressed that all leaders are also diplomats, while the importance of diplomats? social behaviors and the messages created by their body languages when doing their job are emphasized. The connection between leadership and power is analyzed.While diplomats? missions are being analyzed, their authority to act, gathering information, negotiations, mediation, persuasion, propaganda, lobbying and conciliation mission functions are called upon and it is emphasized that these functions are also communication functions. On analyzing the instruments of diplomacy, it is highlighted that the traditional diplomatic protocol rules, protocol clothing, ceremonies and receptions, and diplomatic correspondence constitute the foundation of the organization and receptions implemented by the method of communication. The ability of proactive communication to prevent wars and fights is emphasized; with the supporting examples it is demonstrated that the reactive communication in diplomacy can only be employed to end wars during or after a war.In the third and final part of the thesis the achievements of communication in diplomacy, succesful diplomatic communications, and unsuccesful diplomatic communications, in which communication errors are observed, are analyzed with examples.In this thesis as a whole, it is analyzed and aimed to verify that in fact the rules and methods used in diplomacy are not different from the methods of communication.