The role of human resources management in organizational effectiveness
İnsan kayanakları yönetiminin örgütsel etkinlikteki rolü
- Tez No: 221818
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Although the studies of human resources management (HRM) and organizational effectiveness (OE), have been the object of much researches almost since Industrial Revolution; there is additionally a need to continue investigating the contributions of them for organizations in progressive countries, like Turkey. This study investigates the relationship between human resources practices and organizational effectiveness indicators within profit organizations / companies, and was applied to Turkey's top 500 industrial enterprises. There are only a few studies which examined this relationship or the relationship between related subjects in Turkey. Also, this study assumes that organizational effectiveness strongly depends on human resources management in an organization. Moreover, it is searched whether there are differences in the extent of organizational effectiveness based on;- organizations having an HR department and non-having an HR department,- the duration of establishment of the HR department,- the duration of company being actively operate,- the organization size,- being national or international firm,- sector in which company actively operate.Previous studies found that human resources practices consisted of seven dimensions (selection system, job analysis, training and development system, performance management, compensation system, career management, employee participation) and organizational effectiveness indicators consisted of nine dimensions (productivity-efficiency, quality, cohesion, adaptability-readiness, information management-communication, growth, planning-goal setting, human resource development, stability-control).The results of this study indicated that organizations categorized human resources practices into six factors: training, performance management, career planning ? employee participation, compensation ? benefits management, job definition, selection ? recruitment system. They also categorized organizational effectiveness into five factors: adaptability ? stability ? quality, information management ? human resources development, planning, growth, efficiency ? cohesion. The results also reflected that human resources practices are good predictors of organizational effectiveness and there is a meaningful difference between the extents of effectiveness of the organizations with HR department and the organizations without HR department. Finally, significant differences in effectiveness scores on the basis of the duration of establishment of the human resources department, the organization size, being national or international firm, sector in which company actively operate. There are no differences in effectiveness scores on the basis of the duration of company being actively operated.Results of this study show that some other factors might be effective in the relationship between the independent and dependent variables. Hence, future research dealing with Human Research practices and Organizational Effectiveness indicators should include financial indicators which show investments in human research practices and outputs of these investments as the part of organizational effectiveness.
Özet (Çeviri)
İnsan Kaynakları Yönetimi ve Örgütsel Etkinlik kavramları neredeyse Sanayi Devrimi?nin başlangıcına dayanan pek çok araştırmaya konu olmasına rağmen; bu kavramların ayriyeten kalkınan ülkelerdeki örgütlere faydalarının da incelenmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışma, kar amaçlı örgütlerde / şirketlerde insan kaynakları uygulamaları ile örgütsel etkinlik göstergeleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır ve Türkiye?nin 500 büyük sanayi kuruluşunda uygulanmıştır. Türkiye?de bu ilişkiyi veya benzer konuların ilişkisini inceleyen sadece birkaç çalışma vardır. Ayrıca bu araştırma, bir örgütteki örgütsel etkinliğin güçlü bir şekilde insan kaynakları yönetimine dayandığı görüşündedir. Bununla beraber, insan kaynakları bölümü olmasına ve olmamasına; insan kaynakları bölümünün firmada bulunma süresine; firmanın faaliyet gösterme süresine; örgütün büyüklüğüne; yerli veya yabancı firma oluşuna ve faaliyet gösterdiği sektöre göre örgütsel etkinlik göstergeleri de incelenmiştir.Önceki çalışmalarda, insan kaynakları uygulamalarının yedi boyuttan oluştuğu (seçme sistemi, iş analizi, eğitim ve gelişim sistemi, performans yönetimi, ücret sistemi, kariyer sistemi ve çalışan katılımı) ve örgütsel etkinlik göstergelerinin dokuz boyuttan oluştuğu (üretkenlik ? verimlilik, kalite, çalışanlar arası bağlılık, uyum yeteneği ? hazır olma, bilgi yönetimi ? iletişim, büyüme, planlama ? hedef belirleme, insan kaynakları gelişimi, istikrar ? kontrol) ortaya konulmuştur.Sonuçlar göstermiştir ki araştırmaya katılan firmalar, insan kaynakları uygulamalarını altı grupta toplamaktadır: eğitim, performans yönetimi, kariyer planlama ? çalışan katılımı, ücret ? menfaat yönetimi, iş tanımı, seçme ? işe alma sistemi. Katılımcı firmalar aynı zamanda örgütsel etkinliği beş grupta toplamıştır: uyum yeteneği ? istikrar ? kalite, bilgi yönetimi ? insan kaynakları gelişimi, planlama, büyüme, verimlilik ? çalışanlar arası bağlılık. Buna ilaveten, sonuçlara göre insan kaynakları uygulamalarının örgütsel etkinlik üzerinde ciddi bir etkisi olduğu ve örgütsel etkinlik oranının insan kaynakları olan ve olmayan firmalarda farklılık gösterdiği ortaya konulmuştur. Son olarak, insan kaynakları bölümünün firmada bulunma süresine, örgütün büyüklüğüne, yerli veya yabancı firma olmasına ve faaliyet gösterdiği sektöre göre örgütsel etkinlik skorlarının farklılık gösterdiği bulunmuştur. Diğer taraftan, firmanın faaliyet gösterdiği süreye göre, örgütsel etkinlik skorlarında bir farklılık ortaya çıkmamıştır.Sonuçlar yine göstermiştir ki, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında, bu ilişkiyi etkileyebilecek başka faktörler de olabilir. Dolayısıyla İnsan Kaynakları Yönetimi ve Örgütsel Etkinlik ilişkisini inceleyecek olan gelecek araştırmalarda, insan kaynaklarına yapılan yatırımların finansal göstergeleri ve bu yatırımlar sonucunda örgütsel etkinliğin bir parçası olarak elde edilen randımanı da ele almalıdırlar.