Turkish - İsraeli ties; a comparison between knots Refahyol and AKP
Türk - İsrail bağları; düğümler arası bir karşılaştırma Refahyol ve AKP
- Tez No: 221852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalısma Türk ? srail baglarını Refahyol ve AKP dönemleri arasında bir karsılastırma yaparak okuma çabasıdır. Bu okuma teorik bir bakıs açısı üzerinden yürütülmüstür. ç politika ve dıspolitikanın baglılıgını ve dıspolitika karar alma süreçlerine katılan ya da etkileyen aktörlerin çesitliligini gözler önüne seren iki ? seviyeli oyun yaklasımı, Türk ? srail iliskilerinin derinlik ve genisligi üzerine yapılacak bir inceleme için yasamsal önemdedir. Türk dıspolitika karar alma sürecinin içinde isledigi çerçeve ve bu sürece katkıda bulunan aktörler çalısmanın ilk inceleme nesneleridir. Refahyol dönemi Türkiye'deki, dıspolitikanın atanmıslar, isimlendirirsek Genelkurmay Baskanlıgı ve Dısisleri Bakanlıgı bürokratları, tarafından seçilmislerin niyetlerine ragmen belirlenebildigi karar alma sürecinin kendine has niteliklerini ortaya koyan bir dönemdir. Diger taraftan bu dönem, söylem ve eylem arasındaki farklılasmayı da gözler önüne serer. Türk ? srail iliskilerinin, Refah Partisi'nin sert ve muhalif söylemine karsın, Refahyol hükümeti döneminde önemli bir ivme kazanması sadece az önce bahsedilen karar alma sürecinin dogasından degil, aynı zamanda Refah Partisinin takınmıs oldugu faydacı tavırdan da kaynaklanmaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi dönemindeki Türk ? srail bagları, Türkiye'deki siyasal slamın ılımlılasması sürecini gözler önüne serer. AKP sürekli olarak kendisini muhafazakar merkez sag bir siyasi olusum olarak konumladıgını iddia etse de, aynı zamanda Milli Görüs oylarına da talip olmus ve bu oylara mazhar olmustur. Adalet ve Kalkınma Partisi, bir kaç söylem düzeyindeki çıkıs dısında, srail ile yakın baglar kurmayı basarmıstır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to read Turkish ? Israeli ties with a comparison between two time periods: the Refahyol government and AKP governments. This reading is carried out with a theoretical perspective. The two level game analysis, which portrays the entanglement of domestic and foreign policy and the divergent actors participating and/or influencing the foreign policy decision ? making process, is of vital significance to analyze the depth and width of the Turkish ? Israeli relations. The framework Turkish foreign policy decision ? making process operates on and the actors participating in this process are the primary objects of this study. The Refahyol period portrays the peculiar essence of the decision- making process in Turkey, where foreign policies could be shaped and conducted by appointed bodies, namely the General Staff and the Foreign Ministry Bureaucracy, despite the will and consent of the elected. On the other hand this time period portrays the differentiation between rhetoric and action, as Turkish ? Israeli relations gained significant momentum under Refahyol government despite the harsh opposing rhetoric of the Welfare Party, not only due to the fore mentioned nature of decision- making process but also the pragmatic attitude Welfare Party pursued. The Turkish ? Israeli ties under Justice and Development Party?s tenure at office portrays the moderation of political Islam in Turkey. AKP constantly argued that it positioned itself as a conservative center-right political entity but still volunteered and received the votes of the ?National Outlook? voters. AKP, aside from a few rhetoric rebukes, succeeded to maintain close ties with Israel.