Dolaylı vergiler ve kayıt dışı ekonomi
Indirect taxes and underground economics
  1. Tez No: 221853
  2. Yazar: MURAT KANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY YILMAZ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kayıtdısı ekonomik faaliyetler, kamu finansmanını saglamayı güçlestirdigi ve makro ekonomik göstergelerin saglıklı olmasını engelledikleri için ekonomi politikalarının belirlenmesini ve uygulanan politikaların basarısını olumsuz etkilemektedirler. Dolaylı vergiler ise tahsilâtı kolay oldugu için vergi gelirlerini artırmanın yanında vergi adaletini bozucu etki yaratmaktadırlar. Özellikle 1980 sonrasında kayıt dısı ekonomi ve dolaylı vergiler sürekli bir artıs göstermislerdir. Bu çalısma da kayıt dısı ekonomi ile dolaylı vergilerin birbirlerine etkilerinin olup olmadıgı, eger böyle bir etkilesim söz konusu ise bunun nedenlerinin neler oldugu anlatılmaya çalısılmıstır. Kayıt dısı ekonominin artmasıyla birlikte gelir üzerinden alınan vergilerin hâsılatlarında azalma meydana gelmistir. Kamunun gelir kısmında meydana gelen bu açıgı kapatmak içinde dolaylı vergiler artırılmıstır. Dolaylı vergiler kisilerin gelirlerine göre degil de harcamalarına göre, herkesten aynı oranda alındıgı için vergilemede adaleti bozucu ve bireyleri kayıt dısı ekonomiye sevk edici etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
Underground economic activities prevent to determine economics policies and affect the succeed of practising politics in a negative way. Because underground economic activities make the more difficult to finance `public financing? and hinder the macro economics signs to be healty. As for indirect taxes can be collected easily. For this reason, these taxes increase taxes revenue. Despite of this advantage, indirect taxes create effects of the breaking off tax justice. Especially after 1980s underground economy and indirect taxes can be notice that a continous increase. This thesis is trying to explain that whether underground economic activities and indirect taxes are being affected each-other. On the other hand at this thesis show that if they are being affected each-other. Namely, if there is a connection at underground economic activities and indirect taxes what the reasons of this connection is discussing. Increase of underground economic activities take form decreasing products to taxable income. For covering the deficits at the revenues of public is weighted on using of the indirect taxes. Indirect taxes are being collected spenditure of individuals not the revenues. At this connection indirect taxes have effects of breaking off taxation justice because of not being collected the same ratio from everybody and besides have effects to inclined individuals towards to the underground economy.