Ceza Hukukunda imar kirliliğine neden olma suçu
Crime of causing development pollution
- Tez No: 221851
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR CENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gelisen teknoloji sanayi ve çevresel kaynakların hızlıca tüketimi, hızlı nüfus artısı ile birlikte dogal dengenin bozulmasına neden olmustur. Dogal dengenin bozulması ile çevre kirliligi insanlar tarafından hissedilebilir hale gelmistir. Çevre kirliligi günümüzde gittikçe daha ciddi sorunlara yol açmakta insan varlıgını tehdit eder boyutlara ulasmaktadır. nsan hayatının saglıklı ve düzenli bir sekilde devamının saglanabilmesi ve çevre kirliliginin önüne geçilebilmesi adına anayasa ile güvenceye alınan saglıklı ve dengeli bir çevrede yasama hakkının ceza hukuku normları ile korunması için birçok kanun ile düzenlemeler yapılmıstır. Ancak çevre alanında etkili korumanın saglanabilmesi için anayasal bir hak olan saglıklı ve dengeli bir çevrede yasama hakkının ceza hukuku normları ile güvence altına alınması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu nedenle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile ilk defa; ?Çevreye Karsı slenen Suçlar? baslıgı ile bazı yeni suç tipleri ihdas edilmistir. Biz çalısmamız ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile ceza hukukumuzda ilk defa suç olarak düzenlenen ?mar Kirliligine Neden Olma Suçunu? inceleyecegiz. Çalısmamızın birinci bölümünde genel kavramlar, ikinci bölümünde çevre hakkı ve son bölümde mar Kirliligine Neden Olma Suçu incelendi.
Özet (Çeviri)
Improving technology and industry, rapid consumption of enviromental resources as well as fast population growth led to deterioration of natural balance. Hence, human being today explicitly feels the environmental pollution. Such pollution increasingly causes severe problems and threatens the human existence. In order to ensure healthy and proper sustainability of human life and to prevent environmental pollution, many regulations are set forth to protect the right of living within a healthy and balanced-environment. However, in order to obtain an efficent protection on environmental issues, the right of living in a healthy and balancedenvironment is an ineluctable requirement to be covered via penal code norms. Therefore, Turkish Penal Code nr. 5237 established new crime types fort he first time under title of Crimes against Environment. The Subject of our work is the crime of causing development pollution which is regulated in nr. 184 Turkish Penal Code. In our work, at first part general descriptions at second part, environmental rights and at the last part the crime of causing development pollution was explained.