Uluslararası muhasebe standartları çerçevesinde değişikliklerin leasing (finansal kiralama) firmalarına etkisi
Impacts of modifications in the context of ifrs on leasing companies
- Tez No: 221857
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde ülkeler yatırımların hızlanması,mevcut bulunan ekonomik sorunlar ve firmaların yatırımlarını dıs kaynaklara basvurmadan özkaynaklarlan finanse etmek istemeleri gibi sebeplerden ötürü finansal araçlar gelistirmeye çalısmaktadır.Bu araçlardan biri de finansal kiralamadır.2003 yılında yapılan kanuni degisiklikten evvel yapılan finansal kiralama islemleri muhasebe açısından Uluslararası Muhasebe Standartları'na uygun düsmemekteydi.Yapılan bu çalısma ile 2003 yılında yürürlüge giren düzenlemelerin öncesi ve sonrası karsılastırılmıs,leasing firmalarına etkisi üzerine de bir arastırma yapılmıstır.Bu arastırmada kanuni degisikligin leasing firmaları üzerinde olumsuz etki yaratmadıgı görülmüstür.Ancak bu yeterli degildir.Sektörün canlanması için finansal kiralama konusunun genisletilmesi gerekmektedir.Böylece leasing, artan yatırım taleplerinden daha fazla pay alabilir.
Özet (Çeviri)
Recently, countries are triying to find some financial instruments since they have some reason as acceleration of investments, economic problems and willing to fund from own equity without outsourcing. One of the financial instruments is financial leasing. The accounting treatment for financial leasing transactions before the change in the legislation was not incomplaince with IFRSs. In this workpaper, the accounting treatment for financial leasing transactions before the change in this legislation is compared to accounting treatment changed with the legislation and the effects of such change on the leasing companies are studied. As a result, there is no significant negative effect of such change dedected for leasing companies. However, we recomend that further studies should be conducted on financial leasing . Therefore financial leasing may play a major role in increasing demand for investments