İş sağlığı ve güvenliği sisteminde işveren yükümlülükleri
Employer's responsibilities in occupational health and safety system
- Tez No: 221858
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanayi devriminden bugüne kadar s Saglıgı ve Güvenligi konusunda Dünya'da ve Türkiye'de pek çok çalısma yapılmıs ve mevzuat hazırlanmıstır. Bu çalısmalar çogu zaman yetersiz kalmıs, etkili olamamıs ve sonucunda pek çok is kazası ve meslek hastalıgı meydana gelmistir. Dünya'da ve Türkiye'de is kazaları ya da meslek hastalıkları isçi sınıfını, onun destegine muhtaç olan kisileri ve ulusal ekonomilere verdigi zararlarla daha da genis bir kitleyi ilgilendirmektedir. s Saglıgı ve Güvenligi konusunun ilk sahipleri devlet, isverenler ve sendikalardır. Arzu edilen sonuçlara ulasılabilmesi için bu üçlünün kendilerine düsen ödevleri en iyi sekilde yerine getirmeleri gerekir. Bu çalısmada s Saglıgı ve Güvenligi kavramının genel yapısı anlatılmıs, mevzuat karsısında basta sverenler olmak üzere tarafların tutum ve davranısları ile yükümlülükleri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Many studies and legislations have been prepared about the Occupational Health and Safety since the Industrial Revolution. These studies and legislations have been insufficient and ineffective many times and as a result many occupational accidents and illnesses have occurred. Occupational accidents or illnesses concern the working class, the people who depend on their support, and with the damage they inflict on the national economies, an even wider mass in the world and in Turkey. The primary owners of the subject of Occupational Health and Safety are the governments, employers and trade unions. This trio must accomplish their share of the duty effectively in order to achieve the desired results. In this study, the general structure about the concept of Occupational Health and Safety has been explained, the parties and especially attitudes and behaviors along with their responsibilities of the employers in the face of legislations have been analyzed.