Kuyucaklı Abdullah b. Muhammed el-Aydînî'nin Mu'rib-i Avâmil-i Cedîde adlı eserinin tahkîki
The textual criticism of the book named Murib-i Avamil-i Cedide by Kuyucakli Abdullah b. Muhammed el-Aydini
  1. Tez No: 221881
  2. Yazar: MEHMET FARUK ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ZAVALSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Kuyucaklı Abdullah b. Muhammed el-Aydînî'nin Mu`rib-i `Avâmil-i Cedîde adlı eserinin tahkîki, edisyon kritiğidir. Kuyucaklı Abdullah Efendi ismiyle bilinen müellif, XVII. yüzyılın sonları, XVIII. yüzyılın başlarında Aydın Vilâyetine bağlı Kuyucak kasabasında yaşamış bir âlimdir. Arap dili gramerine dair yedi Arapça eser kaleme almıştır.Tahkikini yaptığımız bu eserde müellif, büyük Osmanlı bilgini İmam Birgivî'nin Arap dili gramerinin temel kurallarını anlattığı el-`Avâmil adlı meşhur eserin gramer tahlilini yapmakta, bir anlamda teorik kuralları pratiğe dökmektedir.Yapılan bu çalışmayla eser tanıtılmış, müellif nüshasına en yakın nüsha ortaya konularak istifadeye hazır hale getirilmiş ve müellifin bir dilci olarak özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This Project is the textual criticism of Kuyucaklı Abdullah b.Muhammed el-Aydıni?s named Murib-i Avamil-i Cedide. As knownauthor who is called Kuyucaklı Abdullah Efendi is a scholar lived inKuyucak region bounded to Aydın. He wrote seven Arabic Works on thegrammar of arabic language.In this book which we have investigated, the author analyses the grammarside of famous book named el-`Avâmil that is written in it, the basic rulesof Arabic language by Great Otoman Scholar Imam Birgivî. On the other sidehe converts the therotical rules into pratical ones.It has been known by this work creating the replica of The author?sissue(the original text) made it being used and the specifications of theauthor are detected as a linquistic.