Görsel medya bağlamında 32.Gün haber programında Ağca dosyası örneği
The example of Agca file in the 32.Gun news programme in relation to visual media
- Tez No: 221885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN TİNGÖY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Görsel medyada görüntü haberin en önemli kısmını oluşturur. Metinler görüntüye bakılarak hazırlanır.Görüntü ve sesin bir arada verilmesi televizyon haberlerinin değerini arttırdı.Görsel medyada haberin ilgi görmesi televizyonda daha çok haber verilmesini sağladı.Kuşak haberler,haber programları ve reality show türü haberler ortaya çıktı.Kuşak haberler belli saatlerde günün gelişen olaylarını aktarırlar. Reality show'lar ise daha çok görsel kurguya dayalı aksiyon içeriklidir. Haber programları ise belli bir konuyu derinlemesine ele alan programlardır. Haber programları denince ülkemizde ilk akla gelen programlardan biri de 32.Gün haber programıdır.Bu çalışmada 32.gün programının“Ağca”dosyası örneğinden görsel medya ele alınarak incelemesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The news broadcasting on the television has made the visual aspects in a piece of news important.The opportuanity of having image and sound together increased the value of news in the visual media.The shifting attention to the news in the visual media enabled an increase in the amount of news being broadcast on TV.The news diversified.Breaking news, News progammes and reality shows programmes are among the new types of news programmes.The breaking news inform about the spot events of a certain period time. Reality shows are more fictitious and contain elements of violence in order to attract attention.News programmes on the other hand, narrate a certain subject matter or they provide further details about theme. İn our country 32.Gun is the news programme that comes to mind first when it comes to news programmes.İn the file of“Agca”demostrating how the news programmes are made.İn this workAgca file is being handled within the contet of visual media.And during this examination,the mentality of TV and news programmes were taken into account